Ознака: Струмица

„Стаклена менажерија“ – премиера на Струмичкиот театар

По 23 години на сцената на народниот театар „Антон Панов“ во Струмица повторно се поставува претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на...

Протест против отворање на рудникот Иловица-Штука

Под мотото „Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“ денеска во Струмица се одржа протестен марш против отворањето на рудникот за бакар и злато...

Од Струмица тргна европската кампања за минимален приход

Од Струмица денеска почна европската кампања за гарантирани шеми за минимален приход во Македонија. Со пристигнувањето на автобусот на ЕУ, кој тргна од Брисел и...

Пелистерци без бело знаме, но и без оптимизам

Во реприза на ланското финале, вечерва во Струмица (стадион „Младост“ 20 ч.) играат Пелистер и Шкендија Во 26-то финале на фудбалскиот Kуп на Македонија, во...

Струмица нов-стар одбојкарски првак на Македонија

Одбојкарите на Струмица се новите-стари шампиони на Македонија. Во финалната серија до три победи, Струмица беше подобра од скопски Вардар со 3-1 (0-3, 3-2,...

Одбојкарите на Струмица ја одбранија шампионската титула

Екипата на Струмица ја одбрани шампионската титула во одбојка откако во четвртиот меч од финалната серија попладнево во Скопје го совлада Вардар со 3-2. Вардар...

Двајца мажи повредени по пад во провалија во Струмичко

Двајца мажи се повредени по пад во провалија на трим патеката што води од градот кон манастирот „Свети Илија“. Несреќата се случила вчера доцна попладне,...

Инцидент во Турското маало во Струмица – тепачка меѓу две семејства

Три полициски автомобили, едно комбе и десетина полицајци попладнево по 15 часот интервенираа во Турското маало во Струмица. Според првичните информации на влезот во маалото...

Повторно искршени жардиниери на плоштадот во Струмица

Непознати сторители вчера повторно искршиле жардиниери на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица. Од ЈПКД „Комуналец“ соопштуваат дека е извршена санација на штетата, а искршените жардиниери...