Ознака: Струмица

Силувано 14-годишно девојче во Струмица

Четиринаесетгодишно девојче во полициската станица во Струмица пријавило дека било силувано од 17-годишен малолетник. Како што соопшти МВР, случајот бил пријавен во полиција на...

Штафета на еднаквоста во Струмица

Во организација на здружението за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром „Вера“, во неделата попладне во Струмица се одржа првата штафета на...

Јаневски ги повика граѓаните на Струмица на прослава за добивањето покана...

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски денеска ги повика граѓаните на заедничка прослава за добивањето покана за членство во НАТО. Во поканата градоначалникот Јаневски истакна дека...

Илегални мигранти од Пакистан пронајдени на автобуската станица во Струмица

Шест лица од Пакистан кои илегално влегле во земјава открила полицијата ноќеска на полноќ кај автобуската станица во Струмица. Како што информираат од МВР, мигрантите...

Мицкоски најави протестен марш во Струмица в недела

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку видео порака со која се обраќа до секој граѓанин на Република Македонија најавуви протестен марш во недела в...

Триесет милиони денари за подобри пристапни патишта до нивите

До 15 јули општините преку Центрите за развој на регионите можат да поднесуваат проекти за полесен пристап до земјоделското земјиште и за таа намена...

Нормализиран сообраќајот на патот Струмица – Ново Село

Сообраќајот на магистралниот пат Струмица – Ново Село е нормализиран, информираат од Автомото сојузот на Македонија. Прекинот на сообраќајот беше поради сообраќајна незгода.

„Стаклена менажерија“ – премиера на Струмичкиот театар

По 23 години на сцената на народниот театар „Антон Панов“ во Струмица повторно се поставува претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс, во режија на...

Протест против отворање на рудникот Иловица-Штука

Под мотото „Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“ денеска во Струмица се одржа протестен марш против отворањето на рудникот за бакар и злато...

Од Струмица тргна европската кампања за минимален приход

Од Струмица денеска почна европската кампања за гарантирани шеми за минимален приход во Македонија. Со пристигнувањето на автобусот на ЕУ, кој тргна од Брисел и...