25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:14

Ознака: Струмица

Невреме попладнево ги зафати Струмица и околината

Попладнево подрачјето на Струмица и околината, како и Берово се зафатени од нестабилна воздушна маса, која е проследена со интензивен пороен дожд, грмежи и...

Во Струмица веќе 25 години опстојува здружението „Вечно млади“ на фудбалски...

Група упорни рекреативци од Струмица пред 25 години спонтано се собраа зад Градскиот стадион и почнаа да играат мал фудбал. Првите неколкумина од нив,...

Пожарникар нападнат во Струмица на место на кое бил пријавен пожар

З.Ш.(56) од Струмица, вработен како пожарникар во струмичката  Територијална противпожарна единица вчера пријавил дека бил нападнат од лицето Т.С кај местото  „Просенички пат“ на...

Во Завод и музеј – Струмица нема конзерватори

Во Завод и музеј - Струмица неколку илјади артефакти стојат необработени и незаштитени. Според раководството на институцијата, причина за ваквата состојба е немањето доволно...

Шутова го најде лекот за непобедливата Струмица

Препородениот состав на Шутова и го нанесе првиот пораз на непобедливата екипа на Струмица и актулениот првак беше поразен на гостувањето во Кичево со...

Две години од донесувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ во...

На градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во Струмица денеска беше одбележана двегодишнината од донесувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“. Пред поголем број верници и граѓани...

Свечена литија со иконата на пресвета Богородица „Брзопослушничка“ во Струмица

Во спомен на пристигнувањето на иконата на пресвета Богородица „Брзопослушничка“ и оваа година ќе биде одржана свечена литија во Струмица, информираат од Струмичката епархија...

Се чистат големите диви депонии во Струмица

Општина Струмица и ЈПКД „Комуналец“ денеска почнаа заедничка акција за чистење на големи диви депонии. Според информации од комуналното претпријатие се очекува да се соберат...

Весело и шарено на Детскиот карневал во Струмица

Околу три илјади дечиња во неделата претпладне продефилираа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица на Детскиот карневал што се одржува на празникот Прочка. Со...

Лажна пријава за експлозивна направа во Струмица

Во периодот од 18 до 23 часот синоќа од СВР-Струмица било извршено вонредно обезбедување на културната манифестација „Струмички карневал 2019“ поради пријава за поставена...