8.8 C
Skopje
20.10.2021 - 0:18

Ознака: струга

Како Струга нема друга

Да го зачуваме тоа што нè прави посебни! Проф. д-р Азиз Положани „Како Струга нема друга“ - вака се гордеат стружаните кога охриѓаните со гордост велат...

Мерко тврди дека во Струга нема дивоградби

Во Струга нема дивоградби, истакна категорично градоначалникот Рамиз Мерко во вечерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ на телевизија „Телма“, со што и натаму не...

Завладеаја со земјата и трговијата, ги менуваа јазикот и народноста…

Ексклузивни пишувани спомени од дневникот на Иљче Јанчев-Евро од Струга Блаже Миневски Во дневникот е користен претежно струшки дијалект, а се однесува на периодот од крајот на...

Уривањето на платформите во Струга означува дека зелената агенда е во...

Груби и Мерко за акцијата на брегот на Охридското Езеро Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество...

Тројца албански државјани по налог на директор од Струга бесправно исекле...

Полицијата поднесе кривична пријава против С.М.(48) од струшкото село Мислодежда поради сомнение за сторено кривично дело „пустошење шуми“ и против албанските државјани В.Л.(35), Б.Т.(35),...

Успешно заврши првата „Трка на поезијата“ во Струга

Под мотото „Трчаме рецитираме“, во Струга се одржа првата „Трка на поезијата“, на која учествуваа 620 натпреварувачи на пет и на 10 километри, во...

Успешно заврши првата „Трка на поезијата” во Струга

Под мотото „Трчаме рецитираме“ денеска во Струга се одржа првата „Трка на поезијата“ на која учествуваа 620 натпреварувачи на пет и на 10 километри,...

Скопјанец без дозвола изградил угостителски објект на плажа во Струга

Управител на хотел во Струга без дозвола изградил угостителски објект иако знаел дека рокот за закуп на земјиштето е истечен. - Пријавениот К.Б., како управител...

Приведено едно лице во Струга, запленети пиштол и муниција

Полицијата приведе 42-годишен жител на струшкото село Франгово кај кого биле пронајдени пиштол и куршуми. Според информациите на МВР, денеска околу 16 часот на влезот...

Традиционалната Литија во Струга ќе се одвива под посебен протокол

Во пресрет на верската манифестација ЕОРДИЈА-ЛИТИЈА, што утре од 15 до 19 часот ќе се одржи во Струга а во чест на празникот Св.Ѓорѓија...