13 C
Skopje
14.11.2018 - 17:07

Ознака: струга

Осум реномирани екипи на Меѓународниот турнир „Струга 2018“

Во организација на РК Струга на игралиштето на отворено кај женска плажа во Струга, од 15 до 19 август ќе се одржи 46. Меѓународен...

Избрани четири нови идеи на „Докуникулци“

Со избор на четири нови идеи за снимање краток документарен филм заврши првиот дел од филмската работилница „Докуникулци 2018“, на која учествуваше втората генерација...

Дете прегазено од автомобил во струшко

Петгодишно дете од струшкото село Долна Белица е повредено при удар од автомобил на локалниот пат во населбата Фериште. Детето, како што информира денеска портпаролот...

Стружанец ја претепал осумгодишната внука со дрвена летва

Шеесет и седумгодишниот Р.М. од Струга доби кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“. Пријавениот,...

„Македокс“ – еко-доку филмски маратон во Струга

Фестивалот „ДримОН“ е последната станица на деветтото патувачко кино по прикажувањето документарци во Ташмаруништа, Радожда, Мали Влај Вечерва во Струга, во 22 часот, во рамките...

„Култура сега!“ на „ДримОН“ во Струга

Шестото фестивалско издание апелира за културни настани и во провинцијата, за деметрополизација, современост... „Култура сега!“ е мотото на 6-то издание на фестивалот за процесирање култура...

Шестмина уапсени во полициската акција во Струшко

Шест лица се уапсени, а едно е во бегство при денешната полициска акција во Струга и Струшко за сузбивање криминална група која се занимавала...

Полицијата разбива мрежа за дистрибуција на дрога во Струшко

Во Струга и Струшко се спроведува полициска акција за разбивање криминална мрежа на дилери на дрога. Според некои медиуми, приведени се повеќе лица, меѓу кои...

Ликовен камп „Вангел Коџоман“ во Струга и во Охрид

Детскиот ликовен центар по 12-ти пат го организира традиционалниот ликовно-образовен камп „Вангел Коџоман“, кој се одржува од 23 до 30 јуни во Струга и...

Успешно реализиран летниот камп на Ракометната академија Металург

Кампот помина во одлична работна атмосфера, за што најпрво сакам да ги пофалам децата, а исто така и тренерите за нивното залагање, одговорност и...