11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 4:18

Ознака: струга

Претставени номинираните поети од потесниот круг за наградата „Браќа Миладиновци“

„Потпис: трепетлика“ на Ана Стојановска (Три), „Големата прегратка“ на Павлина Атанасова (ПНВ Публикации), „Девет преобразби во чудната шума“ на Пандалф Вулкански (Темплум) и „Сватови...

Повеќе лица тешко повредени во сообраќајка во Струга

Вчера во 8.25 часот било пријавено дека во Струга, на регионалниот пат Р1208 се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со...

Свечено отворени јубилејните 60-ти „Струшки вечери на поезијата“

Манифестација „Струшки вечери на поезијата“ со традиционално палење на поетскиот оган вечерва свечено беше отворена на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на...

Продолжува доминацијата на Алкалоид

ШАХ - ЗАВРШИ ЕКИПНОТО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА За најдобриот македонски шаховски клуб, ова е вкупно 23-та екипна титула, деветта во низа, а од 2012 година...

Заталкан куршум оштетил канцеларија на Агенцијата за вработување во Струга

Вработена во Агенцијата за вработување, вчера, во Полициската станица Струга пријавила дека во периодот од 16.30 часот на 10 август до 8.30 часот на...

Рамиз Мерко е кандидат на ДУИ за уште мандат во Струга

Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко, ќе се кандидира за уште еден мандат на локалните избори на 17 октомври, објави Артан Груби од ДУИ....

Во Струга приведен криминалец од Скопје по распишана централна потерница

Приведен 27-годишен скопјанец, за кого била распишана централна потерница за издржување затворска казна. М.Т. е осуден на казна затвор за сторени кривични дела по член...

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за гранични работи Запад при...

Антикорупциска бара Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на корупција на денешната седница. Покрај...

Летен регионален универзитет по француски jазик

Годинава, Францускиот институт во Скопје организира Летен регионален онлајн универзитет во духот на традиционалниот универзитет во Струга, педагошка обука што повеќе од 20 години...