Ознака: струга

Антикорупциската побара градоначалникот на Струга да се гони кривично

Антикорупциската комисија поведе иницијатива за кривична постапка против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, бидејќи има сознанија дека работел спротивно на законите и јавниот интерес...

Почна реконструкцијата на базенот во Струга, се очекува да биде отворен...

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, го најави почетокот на реконструкцијата на базенот во Струга. Тој рече дека ова е еден...

Кучињата во Струга настрадале од опасниот отров „ланате“?

Отруени кучиња биле пронајдени на повеќе локации низ Струга, во случајот што ги вознемири тамошните граѓани кои информираа за случувањата. Дел од стружани кои...

Кучиња отруени во близина на основно училиште во Струга

Повеќе кучиња, меѓу кои и расни, домашни миленици се отруени во Струга, во близина на основното училиште „Браќа Миладиновци“, според информациите од повеќемина граѓани. За...

Нотарски денови: Промовиран регистарот на тестаменти на Нотарската комора

Согласно законската обврска за редовно стручно усовршување и едукација на нотарите, на 19 и 20 октомври 2019 година, во хотел Изгрев, Струга се одржаа...

Јоновски обезбеди помош за училиште во родната Струга!

Долгогодишниот ракометен репрезентативец Ацо Јоновски се вклучи во кампањата за помош на ОУ „Јосип Броз-Тито“ во Струга. Тој е тренер-играч во германскиот нисколигаш Ратинген...

Четворица повредени во сообраќајка во Струшко

Четири лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат за струшкото село Долна Белица. Несреќата се случила помеѓу...

Скопјанец и неготинец краделе возила од дворови во Струга

Криминалистичката полиција од Струга поднесе кривична пријава против скопјанец на возраст од 52 години и 28-годишник од неготинското село Тремник под сомнение дека сториле...

Две лица од Охрид и Струга заработија кривични поради дивоградби

Против две лица од Струга и Охрид поднесени се кривични пријави  за бесправно градење. Во првиот случај, кривична е поднесена против 58-годишник од Струга, кој како...

Струга ги испрати поетите од светот

Традиционално, со манифестацијата „Мостови“, фестивалот се простува од градот-домаќин. Сепак, тоа не е и вистинскиот крај на годинашниот фестивал, оти поетскиот карван деновиве ќе...