Ознака: струга

„Култура сега!“ на „ДримОН“ во Струга

Шестото фестивалско издание апелира за културни настани и во провинцијата, за деметрополизација, современост... „Култура сега!“ е мотото на 6-то издание на фестивалот за процесирање култура...

Шестмина уапсени во полициската акција во Струшко

Шест лица се уапсени, а едно е во бегство при денешната полициска акција во Струга и Струшко за сузбивање криминална група која се занимавала...

Полицијата разбива мрежа за дистрибуција на дрога во Струшко

Во Струга и Струшко се спроведува полициска акција за разбивање криминална мрежа на дилери на дрога. Според некои медиуми, приведени се повеќе лица, меѓу кои...

Ликовен камп „Вангел Коџоман“ во Струга и во Охрид

Детскиот ликовен центар по 12-ти пат го организира традиционалниот ликовно-образовен камп „Вангел Коџоман“, кој се одржува од 23 до 30 јуни во Струга и...

Успешно реализиран летниот камп на Ракометната академија Металург

Кампот помина во одлична работна атмосфера, за што најпрво сакам да ги пофалам децата, а исто така и тренерите за нивното залагање, одговорност и...

ХОТАМ: Урбанизација на целата охридско-струшка ривиера

Помалку од 10 отсто од охридско-струшкото крајбрежје на потегот од Радожда до Свети Наум е урбанистички организирано, информира претседателот на ХОТАМ Крсте Блажески. Според него,...

Шестгодишно дете починало при пад од тераса во Струга

Шестгодишно девојче од Струга денеска починало при пад од тераса на улицата „ЈНА“, соопшти СВР Охрид. Портпаролот на охридската полиција Стефан Димоски информира дека денеска...

Почнува „Година на есејот“ во Струга

Дванаесеттата меѓународна литературна манифестација „Година на есејот“, која ја организира медитеранската академија „Браќа Миладиновци“ - Струга, ќе се одржи на 7, 8 и 9...

„Грин бич фестивал“ се сели во Струга

Фестивалот на електронската музика „Грин бич фестивал“ ова лето првпат ќе се одржи во Струга - славниот град на поезијата и на волшебниот Црн...

Стружани ограбиле маркет и бутик

Две лица од струшко добија кривична пријава за кражба на цигари, лаптоп-компјутер и машка облека од маркет и бутик во Струга, при што се стекнале...