22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 15:52

Ознака: струга

Прилеп го победи тимот на Магнус Карлсен!

Шахистите на Прилеп, рангирани 17-ти на Европскиот клупски куп (ЕКК) во шах во Струга, го изненадија норвешкиот клуб Оферспил (рангирани 8-ми), во чии редови...

Алкалоид и Гамбит Асеко СЕЕ убедливи на стартот на ЕКК во...

Шахистите на Алкaлоид и Гамбит Асеко СЕЕ забележаа убедливи победи во 1-то коло на Европскиот клупски куп (ЕКК) во шах, кој во 7. кола...

Алкалоид и Монте Карло прворангирани пред почетокот на ЕКК

Во Струга на Европскиот клупски куп (ЕКК) на турнирот за мажи ќе настапат 38 екипи (четири од Македонија), а на турнирот за жени осум...

Оптимизам во македонските клубови пред почетокот на ЕКК

На Европскиот клупски клуп (ЕКК) во шах, кој започнува утре во Струга, меѓу досега пријавените 38 екипи во машка конкуренција, од македонските претставници ќе...

За да добие старателство, стружанец со лажен документ докажувал дека поранешната...

Со цел да го добие детето по разводот, стружанец со помош на својата сестра обезбедил лажно лекарско уверение дека неговата поранешна сопруга е психички...

Обновени спомен-плочките на лауреатите во Паркот на поезијата

Во Паркот на поезијата во Струга обновени се педесетина спомен-плочи од сите досегашни лауреати на „Струшките вечери на поезијата“. Во рамки на јубилејното издание...

Претставени номинираните поети од потесниот круг за наградата „Браќа Миладиновци“

„Потпис: трепетлика“ на Ана Стојановска (Три), „Големата прегратка“ на Павлина Атанасова (ПНВ Публикации), „Девет преобразби во чудната шума“ на Пандалф Вулкански (Темплум) и „Сватови...

Повеќе лица тешко повредени во сообраќајка во Струга

Вчера во 8.25 часот било пријавено дека во Струга, на регионалниот пат Р1208 се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со...

Свечено отворени јубилејните 60-ти „Струшки вечери на поезијата“

Манифестација „Струшки вечери на поезијата“ со традиционално палење на поетскиот оган вечерва свечено беше отворена на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на...

Продолжува доминацијата на Алкалоид

ШАХ - ЗАВРШИ ЕКИПНОТО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА За најдобриот македонски шаховски клуб, ова е вкупно 23-та екипна титула, деветта во низа, а од 2012 година...