Ознака: стрелци

Стерлинг, Кејн и Долберг се најблиску до водечкиот Роналдо

За освојување на „златната копачка“, на Стерлинг му требаат најмалку два гола и една асистенција, на Кејн и на Долберг по два гола и...

Лазаров и Гранлуд се водечки стрелци по првите две кола

Македонија, Германија, Португалија, Данска и Шведска забележаа по две победи во двете одиграни кола и се доближија до пласман на 15-то континентално првенство РАКОМЕТ -...

Тројца Бразилци најдобри стрелци на сите времиња

На листата на ПА водат Пеле, Ромарио и Роналдо, а потоа следуваат Милер, Пушкаш, Ди Стефано,  Ван Бастен, Гривс, Еузебио и Пејротео Присилната пауза во...

Елмас – еден од најмладите стрелци сезонава во Серија А

Македонскиот репрезентативец го постигна голот првенец во првенството на Италија во победата на Наполи на гости кај Сампдорија со 4-2 Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас...

Десетти меч на Роналдо со барем четири гола

Португалскиот напаѓач четири пати се запиша во листата на стрелците во победата над Литванија, со што 22. пат постигнува повеќе од еден гол на...

Македонските стрелци над минималната квота за евентуален настап на ЛОИ

Тие на ЕП забележаа резултати над т.н. минимален квалификациски скор (МКС), што дава можност, врз основа на поднесена апликација до Трипартитната комисија на ИОК,...

Стрелци за секоја сезона – Бензема, Раул, Меси

Карим Бензема го постигна водечкиот гол за Реал Мадрид во 11-та минута на мечот против Викторија Плзен (2-1) во 3-то коло на фудбалската Лига...

Најдобрите засега го оправдуваат епитетот

Стрелци, асистенти или клучни играчи на СП засега се вообичаените ѕвезди, како Кејн, Роналдо, Лукаку, Азар, Модриќ, Крос, Черишев, Коста, Суарез, Нејмар, Фалкао, Родригес, Мане,...