9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 4:06

Ознака: стратегија

Стратегија да се спречи, кога нема лек да се излечи

Во изминатата недела, од вкупниот број починати, речиси 10 отсто починале во својот кревет. Седум проценти, пак, од починатите во последната недела биле на возраст...

Шаренило од правила и протоколи за патување

Од сите соседи, но и од цела Европа, најрестриктивни мерки кон Македонија има Бугарија, која сосема забрани влез за македонски државјани до 30 ноември. Шареноликоста,...

Фокус кон нова извозна стратегија!

Упатените истакнуваат дека на земјата ѝ треба нова извозна стратегија и економски политики насочени кон извозна диверзификација или преструктурирање кон извозни производи со поголема...

Стратегија на нојот

Болниците повторно се полнат со пациенти, а бројот на новозазарени од ковид-19 надминува над 200 лица дневно. Како е можно повторно и повторно, во...

Стратегија купи ден, продај!

Сите големи светски сили планираат и размислуваат однапред. Тие одат дотаму што успеваат да изградат и да практикуваат аналитички документи со национални правци во...

Има ли ЕУ потреба од индустриска стратегија

Еврозоната би требало да создаде нова правна рамка за една силна индустриска стратегија независна од надворешни снабдувачи. Рамката во исто време треба да вклучува...

Се очекува растот на економијата да надмине пет отсто

Според најновата фискална стратегија На среден рок, стапките на економски раст ќе надминат пет отсто, стапката на невработеност ќе се намали на 8,6 отсто, додека...

Европа колеблива и без јасна стратегија за Балканот

Во Европската Унија нема јасна стратегија и единствен став за Западен Балкан, а појавата на нонпејпери за евентуално ново прекројување на границите е одраз...

Тимерманс: Имаше грешки во нарачките за вакцини

Потпретседателот на Европската Комисија Франс Тимерманс призна дека Европската Унија направила грешки во изготвувањето на стратегијата за вакцинација против коронавирусот, објавија германски медиуми. - Вистина...

ЕК: „Спутник B“ не е дел од ЕУ-стратегијата за вакцинација

Европската комисија вели дека руската вакцина „спутник В“ не е дел од ЕУ-стратегијата за вакцинација, ниту, пак, се разговара со нејзините производители за вклучување...