-6.2 C
Skopje
25.1.2022 - 22:15

Ознака: странци

Делегација од Бардовци на средба со Пендаровски, не сакаат прифатен центар...

Делегација што ги претставува жителите на населбата Бардовци денеска оствари средба со претседателот на државата, Стево Пендаровски. - Ние бардовчани сме револтирани од изградбата на...

Македонската историја е испишана, не може да се коригира од странци

Нејасно е врз кои, какви и чии документи би се повикувале странските историчари при анализата на личности и настани, дали тие би биле од...

Јапонија забрани влез на странци порадни новиот вид на коронавирусот

Jапонија од денеска до крајот на јануари забрани влез за странски државјани во земјата откако беа регистрирани неколку случаи на новата варијанта на ковид-19,...

Странците ќе можат да транзитираат низ земјава, но мора да ја...

Владата на синоќешната седница го донесе Протоколот за непречен транзит на странски државјани низ територијата на Македонија, кој утврдува дека државјаните на други држави...

Претставата „Странци“ на фестивал во Подгорица

Претставата „Странци“ на Драмски театар ќе учествува на меѓународниот фестивал „РУТА“ (Регионална унија на театри) во Подгорица. Фестивалот има за цел поврзување на шест...

Русија ќе депортира странци кои ги прекршиле мерките за карантин

Москва ќе депортира 88 странци кои ги прекршиле мерките за карантин што им биле воведени како претпазливост поради коронавирусот, изјави заменик-градоначалничката на Москва, Анастасија...

Странците поседуваат 38 отсто од црногорското богатство

Утврдената вредност во Црна Гора е двапати повисока од оние во најразвиените земји во светот Вкупното богатство на Црна Гора се проценува на 20,8 милијарди...

Странци на Водно, кај баш во понеделник!

Во летниот период неработни денови на жичницата се понеделник и секој последен вторник во месецот. Во работната недела на секој час го има автобусот...

Македонци може да се бројат како странци, и обратно

ШТО ПРЕДВИДУВААТ СТАНДАРДИТЕ НА ЕУРОСТАТ ВО ПРЕСРЕТ НА ПОПИСОТ Зашто според стандардите на Еуростат, секој што повеќе од 12 месеци престојува во друга земја влегува...

Странците во кампања – меч со две сечила

Без разлика дали пораките на странските политичари се во насока на поддршка на едниот или на другиот претседателски кандидат, се поставува прашањето зошто некој...