8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 22:58

Ознака: странство

Сѐ помалку наши градби во странство

Во последните години македонската градежна оператива сѐ помалку е присутна на странските пазари. Во 2010 година вредноста на извршените градежни работи изнесувала 2,4 милијарди...

Разбиена група што крадела и во странство продавала македонско културно наследство

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, по неколкумесечна предистражна постапка, донесе наредба за истрага против осум лица, кои се занимавале со...

Високата корупција ги брка младите во странство

Ако порано главната причина за иселување на луѓето беше неможноста да се најде слободно работно место, а уште помалку и добро платено, сега како...

Десет најскапи градови за работа во странство

Според еден извештај на „Мерсер“, Ашхабат во Туркменистан е најскапиот град на планетата за странски работници. „Мерсер“ рангираше 209 града врз основа на споредбените...

Наши истакнати личности во странство ќе добијат МКарта

Наши истакнати личности во странство ќе добијат МКарта со која ќе добијат одредени бенефиции како слободен влез на културни настани, музеи и галерии, олеснето...

Дали вакцинирањето во странство е прифатлива опција за граѓаните

Во мини-анкетата за граѓанската перцепција на темата „вакцини“ што ја спроведе „Нова Македонија“ на повеќе од стотина граѓани, два моменти од одговорите на граѓаните...

Европа ќе ги казнува своите граѓани за патување во странство

Опасноста од коронавирусот ги принуди државите во Европа да воведуваат закони и строги регулативи со кои ќе им се ограничува правото на жителите да...

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со...

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата на Северна Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок...

Мицкоски: Да си ги вратиме децата дома со силна економија

Следниот четиригодишен мандат можеби ќе биде најдобриот мандат, затоа што точно знам како до крајот на истиот да се дојде до најмалку 25 проценти...

Аргентина има најмногу тренери во странство

На листата, на која се опфатени 1.875 клуба од 128 лиги во 91 земја во светот до 1 јуни годинава, Аргентина има 68 тренери...