Ознака: стразбур

Николоски: Бугарија да ги спроведе пресудите на Европскиот суд и да...

Има четиринаесет пресуди на Европскиот суд за човекови права кои се однесуваат на Македонците во Бугарија и досега ниту една од нив не е...

Европратениците од Бугарија со минута молк во Стразбур

Европратениците од Бугарија со едноминутно молчење изразија сочувство за жртвите во страотната автобуска несреќа пренесуваат бугарските медиуми. Во соопштението тие изразуваат сочувство за автобуската несреќа...

Голем пожар во Стразбур, стотина пожарникари на терен

Полицијата во францускиот град Стразбур потврди дека рано утрово избувнал пожар во зградата на компјутерската компанија ОВХ, пренесува „Ројтерс“. Агенцијата наведува дека полицијата објавила дека...

Маричиќ: Владата нема да се спогоди со апликантите во Стразбур

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, одржа прес-конференција, на која го искажа ставот на Владата на Република Северна Македонија во однос на апликациите поднесени до...

Судот во Стразбур ѝ наложи на Македонија да исплати надомест на...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на двајца тужители, Роми, застапувани од страна на Европскиот центар за права на Ромите...

Владата нема да ја обжали пресудата на Стразбур што ја добија...

Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за можноста за упатување жалба на предметот Стрезовски против Македонија и седум други, и...

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што се вели во пресудата,...

Пожар зафати зграда во Стразбур, има повредени и жртви

Пет лица настрадаа во пожар којшто избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари, пренесува „Ројтерс“. Истите извори наведуваат дека...

И пресудите од Стразбур индикатор за слабоста на македонското правосудство

Според правните експерти, по однос на предметите и бројот на населението во земјата, Македонија котира многу високо меѓу државите за кои се водат предмети...

Прва награда за фотомонографијата „Егзит“ на Боро Рудиќ во Стразбур

На годинашниот фестивал „Фотоекспо“ во Стразбур, Франција, македонскиот фотограф Боро Рудиќ jа освои првата награда во делот за издаваштво, за неговата фотомонографија „Егзит“. Преку...