6.3 C
Skopje
19.10.2020 - 23:29

Ознака: СТО

СТО им се спротивстави на американските царини за кинеските производи

Светската трговска организација (СТО) донесе одлука дека се незаконски американските царини за кинеските производи во вредност од над 200 милијарди долари. Со тоа, СТО...

Сто дена што ќе треба да се преживеат

Следејќи го изборот на Владата, има моменти на кои човек може да се насмее или, можеби, да заплаче. Со „топ-шоп“ влада и „дормео“ опозиција,...

СТО: Глобалната трговија покажува знаци на закрепнување

Глобалната трговија покажува знаци на закрепнување по веројатно рекордниот пад во вториот квартал, поврзан со пандемијата на коронавирус, објави Светската трговска организација (СТО). Индексот на...

Сто е помало од 20!

Точниот одговор е дека тие 20 се целосно согласни за сите нивни национални приоритети и затоа нивната кинетичка сила е поголема и посилна од...

Австралија се бори со повеќе од сто пожари

Австралиските пожарникари се борат со повеќе од сто пожари низ две источни држави, а властите предупредуваат дека ова лето во делови од земјата ги...

Конкурентска способност во земјоделството

Земјоделскиот сектор е еден од најзаштитените и силно регулирани сектори во многу земји и особено во ЕУ и некои други развиени земји. Таквата положба...

Заев најави инвестициски циклус од пет милијарди евра

Зголемен БДП за над 40 отсто, раст на платите, намалена невработеност, вратена доверба кај инвеститорите, зголемени вложувања. Ова се некои од показателите содржани во...

ЕУ покрена постапка против Индија и Турција пред СТО

Европска Унија покрена постапка пред Светска трговска организација (СТО) против Индија поради дискриминација на производителите на информатичка и комуникациска опрема и против Турција поради...

Трамп се закани дека САД ќе се повлечат од Светската трговска...

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од Светската трговска организација (СТО) доколку не види подобрување во начинот на работа...

Трамп се закани дека САД ќе ја напуштат СТО

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од Светската трговска организација доколку не види подобрување во начинот на работа на...