12.8 C
Skopje
18.10.2021 - 0:07

Ознака: стојанче ангелов

Заврши големата меѓународна вежба во организација на НАТО и Центарот за...

Попладнево (23.04.2021), заврши големата меѓународна вежба „Северна Македонија 2021“ во организација на НАТО ЕАДРЦЦ – Евроатлантскиот Центар за координација на одговор при катастрофи (EADRCC)...

Активни четири пожари, ублажена забраната за движење во шуми

Од вчера целосната забрана за движење во шумите не важи за физички и правни лица кои имаат итна и неопходна потреба за движење во...

Ангелов најави ублажување на забраната за движење во шумите

Јавното претпријатие „Македонски шуми“ ја ублажува забрана за движење во шумите, односно физичките и правни лица кои имаат потреба да се движат во природа,...

Ангелов: Во Македонија имаше 106 шумски пожари од 26 јуни

Од 26 јуни до денес имавме вкупно 106 шумски пожари, од кои најлошиот ги зафати Берово, Пехчево и Делчево, кажа директорот на Центарот за...

Дронови со термални камери ќе ги откриваат подземните жешки точки во...

Пожарот во Сарај е специфичен бидејќи откако ќе го изгаснеме продолжуваат да горат корењата на дрвјата, па на одредени места повторно избива пламен, истакна...

Ангелов: Во Главниот штаб се слеваат информации кои ни овозможуваат да...

Претставници на сите институции учествуваат во работата на Главниот штаб при Центарот за управување со кризи. Тие во реално време црпат информации од терен...

Совладан големиот шумски пожар над село Будинарци

По неколкудневна борба со огнената стихија над селото Будинарци, попладнево големиот шумски пожар е совладан. Со тоа целосно е изгаснат големиот шумски пожар кој...

Над 500 лица ангажирани во Будинарци, со контрапожар спречено ширењето на...

Повеќе од 500 лица се ангажирани за гаснење на пожарот во Будинарци, информира директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, на...

Ангелов: Оставете нè да си ја вршиме работата, имаме целосна контрола

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, бара од граѓаните да го остават Главниот штаб да си ја врши работата, што доаѓа...

Системот НИКС му помага на главниот штаб при ЦУК да ја...

Следната генерација на системот за командување (НИКС) беше промовирана од директорот на ЦУК Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција. Станува збор за систем за управување...