Ознака: стокхолм

Нова шведска прогноза предвидува колективен имунитет за Стокхолм во јуни

Во ажурирана прогноза, Том Бритон, професор по математика на Универзитетот во Стокхолм, предвидува дека Стокхолм ќе оствари колективен имунитет против новиот коронавирус во јуни,...

Америка и Русија најмногу профитираат од продажба на оружје

Истражување на Меѓународниот институт за мир во Стокхолм САД и Русија и натаму остануваат да бидат на врвот од листата на светски извозници на воена...

Шпанците пресилни за Словенија, на мегдан со Хрватска за европското злато

Шпанија во недела ќе ја брани европската ракометна титула, откако во полуфиналето во „Теле2 арената“ во Стокхолм со 34-32 релативно лесно ја поминаа Словенија...

Пропаднаа преговорите меѓу Северна Кореја и САД во Стокхолм

Севернокорејскиот претставник Ким Мајонг Гил ги обвини САД дека се одговорни за неуспехот на разговорите за нуклеарната програма по неколкумесечниот застој и покрај новата...

Експлозија во Стокхолм, пет лица повредени

Најмалку пет лица се повредени во голема експлозија што се случи ноќеска во Стокхолм, соопшти шведската полиција, а најмалку двајца од повредните се пренесени...

Милано и Стокхолм кандидати за организација на ОИ во 2026 година

Италијанскиот град Милано и шведската престолнина Стокхолм ги доставија своите апликации за организација на зимските Олимписките игри во 2026 година. Претендентите своите кандидатури ги официјализираа...

Никој не ги сака ЗОИ 2026?

Жителите на канадскиот град Калгари гласаа против кандидатурата за домаќин на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2026 година. По ова, како потенцијални градови-домаќини останаа...

Граѓаните на Калгари не сакаат ЗОИ 2026

Жителите на канадскиот град Калгари гласаа против кандидатурата за домаќин на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2026 година. Против беа 56 отсто од гласачите....

Мудис го избра Стокхолм за ново европско седиште по Брегзит

Агенцијата за кредитни рејтинзи Мудис го избра Стокхолм за ново европско седиште во контекст на регулаторниот притисок врз секторот за обезбедување на доволно вработени...