Ознака: Стив Банон

Згаснува визијата на Банон за десничарска револуција во Европа

Поранешниот главен стратег на Доналд Трамп, Стив Бенон, ја загуби судската битка за создавање на десничарска академија во Италија, објавуваат светските медиуми. Државниот совет...

Матниот пакт на поранешниот стратег на Трамп и пребегнатиот милијардер излезе...

Кога федералните агенти го уапсија поранешниот главен стратег на Белата куќа Стив Банон на брегот на Конектикат на 20 август, тој одмораше на луксузната...

Сплетките на некогашниот стратег на Трамп и на десничарската револуција доведоа...

Поранешниот стратег на американскиот претседател Доналд Трамп и идеолог на алтернативната десница во САД, Стив Банон, кој своевремено планираше да создаде паневропско популистичко движење...

Зошто сплетките на Банон не ја разбрануваа Европа?

Поранешниот стратег на Трамп изминатава година сакаше да ги зајакне ултра-десничарските партии на Стариот континент, но постигна многу малку во таа сфера Атлантик Авторка: Јасмин Серхан Францускиот...

Ништо не е свето за „Движењето“

Италијанското Министерство за култура соопшти дека ги избркало организаторите на кампот за обука на алтернативната десница поврзан со поранешниот советник на американскиот претседател Доналд...

Фондацијата оформена за да му парира на Сорос го пронајде клучниот...

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини стана централна фигура на европската крајна десница, воглавно поради неговите политики поврзани со миграцијата, со што го...

Битката за одбрана од „Движењето“ се води на света земја

Група активисти од мало италијанско село во близина на Рим се обидуваат да ги попречат плановите на поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп,...

Планот за десничарска револуција на „Движењето“ не оди според очекувањата

Поранешниот советник на Доналд Трамп, Стив Банон, требаше да ја „разниша“ европската политика, но неговиот „клуб“ за поддршка на десничарските популистички партии во пресрет на...

„Движењето“ смета на Орбан за да забие колец низ срцето на...

Стив Банон планира да покрене сложена акција преку која ќе ги поддржи десничарските популистички партии на наредните избори за Европскиот парламент (ЕП), со цел...

Стив Банон: На Трамп му се заканува преврат

Американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со државен удар, изјави денеска неговиот поранешен советник Стив Банон, имајќи ја предвид анонимната статија во весникот "Њујорк...