15.1 C
Skopje
20.5.2019 - 3:05

Ознака: стејт департмент

БиХ сѐ поизложена на трговија со луѓе

Состојбата со трговијата со луѓе во Босна и Херцеговина е полоша од онаа што била во претходните години, пишува во најновиот извештај на Стејт...

САД ја поздравуваат одлуката на ЕУ за пристапни преговори со Македонија

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Советот на ЕУ да предложи план за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија во јуни 2019...

САД: Се надеваме дека Македонија и Грција ќе изнајдат заеднички прифатливо...

САД и натаму ги поддржуваат актуелните преговори под водство на Обединетите нации за проблемот околу името на Македонија, соопштија од Стејт департментот за Гласот...

Стејт департментот го осуди планот на Сирија да воспостави дипломатски односи...

Американскиот Стејт департмент го осуди планот на Сирија да воспостави дипломатски односи со грузиските региони окупирани од Русија, Јужна Осетија и Абхазија. Сирија вчера ја...

Стејт департмент: Верските разлики во Македонија и натаму фигурираат низ судските...

Американскиот Стејт департмент синоќа го објави годишниот извештај за верските слободи за 2017 година, во кој во делот за Македонија се наведува дека верските разлики...

САД загрижени поради турската набавка на руски ракетен систем С-400

Американскиот Стејт департмент изрази загриженост поради плановите на Турција за набавка на рускиот ракетен систем земја-воздух С-400. - Според договорите во НАТО, Турција треба да...

Стејт департмент: Албанија и понатаму лидер во перење пари

Според американскиот Стејт департментот Албанија и понатаму останува земја лидер во перење пари. Во извештајот за 2017 година се наведува дека Албанија се уште...

Шекеринска на средби во Стејт Департментот: Македонија е подготвена за членство...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на вториот ден од официјалната посета на САД се сретна со  заменик – помошникот на секретарот за одбрана Лора...

Турција незадоволна од Извештајот за човековите права на Стејт департментот

Турција упати критики за Извештајот за човековите права, објавен од страна на Стејт департментот.  - Турција е длабоко разочарана од Извештајот. Тој е полн со тврдења и...

Стејт департмент: Корупцијата и неказнивоста најзначајни проблеми во Македонија

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права во кој за Република Македонија е нотирано дека најзначајни прашања се поврзани за извештаи за тортура...