15.1 C
Skopje
20.5.2019 - 3:23

Ознака: стејт департмент

САД: Тврдењата на Москва за американско мешање во Македонија се неразумни...

Американскиот Стејт департмент ги оцени како неразумни и како обид за дезинформација и пропаганда, обвинувањата на Русија дека САД се инволвирани во неодамнешното гласање...

Мичел: Ривалите на САД на Балканот го шират политичкото и военото...

Помошникот државен секретар во Бирото за европски и евроазиски прашања на САД Вес Мичел изјави дека американските ривали го прошируваат своето политичко, воено и...

Повеќе лајкови, повеќе бомби?

Во ерата на социјалните медиуми, вашите објави на Фејсбук и на Твитер може да одлучат што ќе се случува на бојното поле На 18 ноември...

Американскиот Стејт департмент ја повтори поддршката за Договорот од Преспа

Поддршка за Договорот од Преспа и негова комплетна имплементација изразил функционер од Стејт департментот во изјава за грчкиот информативен портал Реал.гр. На прашањето на дописникот...

Стејт департмент: Србија напредува во борбата против тероризмот, во Косово растечки...

Владата во Белград презела чекори да ги подобри капацитетите за борба против тероризмот, се оценува во најновиот извештај на Стејт департментот за тероризам за...

Стејт департмент: Македонија соработува во антитерористичките напори

Македонија соработува со Соединетите Американски Држави во антитерористичките напори и е членка на Глобалната коалиција за пораз на Исламаска држава, стои во денеска објавениот...

Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот

Во пресрет на денешната посета на Вес Мичел, помошник-државен секретар за Европа и Евроазија на Македонија, американскиот Стејт департментот изрази надеж за успех на...

Димитров во посета на САД, денеска средба со Помпео

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска попладне во Стејт департментот на Соединетите Американски Држави ќе се сретне со американскиот државен секретар Мајкл Помпео. Средбата...

Стејт департментот формираше група за координирање на политиката кон Иран

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео синоќа формираше група за координирање на американската политика кон Иран. Помпео најавувајќи го создавањето на групата го обвини Теехран...

Стејт департмент: Македонија дава важен пример во борбата против тероризмот

Американскиот Стејт департмент оддаде благодарност до Македонија заради покажаната одговорност за нејзините државјани кои беа заробени во Сирија од Сириските демократски сили, а се...