-1 C
Skopje
23.2.2019 - 18:47

Ознака: стејт департмент

Стејт департмент: Србија напредува во борбата против тероризмот, во Косово растечки...

Владата во Белград презела чекори да ги подобри капацитетите за борба против тероризмот, се оценува во најновиот извештај на Стејт департментот за тероризам за...

Стејт департмент: Македонија соработува во антитерористичките напори

Македонија соработува со Соединетите Американски Држави во антитерористичките напори и е членка на Глобалната коалиција за пораз на Исламаска држава, стои во денеска објавениот...

Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот

Во пресрет на денешната посета на Вес Мичел, помошник-државен секретар за Европа и Евроазија на Македонија, американскиот Стејт департментот изрази надеж за успех на...

Димитров во посета на САД, денеска средба со Помпео

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска попладне во Стејт департментот на Соединетите Американски Држави ќе се сретне со американскиот државен секретар Мајкл Помпео. Средбата...

Стејт департментот формираше група за координирање на политиката кон Иран

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео синоќа формираше група за координирање на американската политика кон Иран. Помпео најавувајќи го создавањето на групата го обвини Теехран...

Стејт департмент: Македонија дава важен пример во борбата против тероризмот

Американскиот Стејт департмент оддаде благодарност до Македонија заради покажаната одговорност за нејзините државјани кои беа заробени во Сирија од Сириските демократски сили, а се...

БиХ сѐ поизложена на трговија со луѓе

Состојбата со трговијата со луѓе во Босна и Херцеговина е полоша од онаа што била во претходните години, пишува во најновиот извештај на Стејт...

САД ја поздравуваат одлуката на ЕУ за пристапни преговори со Македонија

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Советот на ЕУ да предложи план за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија во јуни 2019...

САД: Се надеваме дека Македонија и Грција ќе изнајдат заеднички прифатливо...

САД и натаму ги поддржуваат актуелните преговори под водство на Обединетите нации за проблемот околу името на Македонија, соопштија од Стејт департментот за Гласот...

Стејт департментот го осуди планот на Сирија да воспостави дипломатски односи...

Американскиот Стејт департмент го осуди планот на Сирија да воспостави дипломатски односи со грузиските региони окупирани од Русија, Јужна Осетија и Абхазија. Сирија вчера ја...