20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 6:13

Ознака: стејт департмент

САД поддржуваат отворање преговори со Македонија и со Албанија за влез...

САД поддржуваат отворање преговори за членство во ЕУ со Македонија и со Албанија, без одложување, соопшти портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс. - Поддржуваме...

Петровска: Извештајот на Стејт Департментот е потврда за борбата против корупцијата...

Осврнувајќи се на Извештајот на Стејт Департментот, пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска вели дека тој е последна потврда за напорите на Владата за бескомпромисна...

Каракачанов го прашува Стејт департментот каде видел македонско малцинство

Да ги прашам тие никаквеци во американскиот Стејт департмент, каде видоа тие македонско малцинство? Какви репресирани Македонци има во Бугарија?!, кажа бугарскиот вицепремиер и...

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“. Оттука велат дека се свесни за извештаите поврзани со...

Стејт департментот спречува честитките да стигнат до Бајден

Куп од неотворени пораки со честитки за победата на претседателските избори во САД го чекаат Џо Бајден во Стејт департментот, бидејќи администрацијата на Доналд...

Стејт департмент: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот помеѓу Ереван и Баку...

Помпео: Годинава ја пречекавме Северна Македонија во НАТО

НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ГОДИШНИНАТА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ Државниот секретар Мајк Помпео на одбележувањето на 231-та годишнина од формирањето на Стејт департментот ги истакна успесите на...

Стејт департментот одобри на Полска да ѝ бидат продадени 32 авиона...

Американскиот Стејт департмент соопшти дека ја одобрил понудата во вредност од 6,5 милијарди долари за продажба на 32 борбени авиони Ф-35 на Полска. Продажбата на...

Санкционирани двајца Руси во САД поради измачување Јеховини сведоци

Американскиот Стејт департмент воведе санкции против двајца припадници на органите за безбедност на Русија за наводна тортура и измачување на членови на верската група...

Вашингтон бара Белград и Приштина да се вратат на преговорите

Стејт департментот на САД соопшти дека Белград и Приштина треба да ги избегнат провокациите, да ги отстранат препреките и да се вратат на преговорите,...