-3 C
Skopje
18.1.2019 - 21:42

Ознака: стејт департмент

Вашингтон повторно загрижен за Македонија

Стратегискиот партнер на Македонија, Соединетите Американски Држави, по сѐ изгледа повторно е загрижен за случувањата во земјава, оценуваат експертите по најавата дека американскиот заменик-државен...

Стејт департментот бара борба против корупцијата низ целиот свет

Американскиот Стејт департмент ги повикува сите земји во светот ефективно да ја имплементираат борбата против корупцијата и да ги почитуваат антикорупциските повелби на ОН. Меѓународниот...

Стејт департмент: Груевски треба да се соочи со правдата во својата...

САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил...

Стејт департмент: Груевски треба да се соочи со правдата во својата...

САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој бара политички азил во Унгарија треба да си ја отслужи затворската казна во својата земја,...

САД го поздравуваат пристигнувањето на хуманитарниот конвој на ОН во Сирија

Американскиот Стејт департмент го поздрави тоа што Обединетите нации конечно можат да испорачаат хуманитарна помош за бегалскиот камп Рукбан во Сирија. Оттаму велат дека тоа...

САД: Тврдењата на Москва за американско мешање во Македонија се неразумни...

Американскиот Стејт департмент ги оцени како неразумни и како обид за дезинформација и пропаганда, обвинувањата на Русија дека САД се инволвирани во неодамнешното гласање...

Мичел: Ривалите на САД на Балканот го шират политичкото и военото...

Помошникот државен секретар во Бирото за европски и евроазиски прашања на САД Вес Мичел изјави дека американските ривали го прошируваат своето политичко, воено и...

Повеќе лајкови, повеќе бомби?

Во ерата на социјалните медиуми, вашите објави на Фејсбук и на Твитер може да одлучат што ќе се случува на бојното поле На 18 ноември...

Американскиот Стејт департмент ја повтори поддршката за Договорот од Преспа

Поддршка за Договорот од Преспа и негова комплетна имплементација изразил функционер од Стејт департментот во изјава за грчкиот информативен портал Реал.гр. На прашањето на дописникот...

Стејт департмент: Србија напредува во борбата против тероризмот, во Косово растечки...

Владата во Белград презела чекори да ги подобри капацитетите за борба против тероризмот, се оценува во најновиот извештај на Стејт департментот за тероризам за...