10.8 C
Skopje
3.12.2021 - 15:17

Ознака: стечајци

Законот за стечајци стапи на сила

Стечајците имаат 30 дена да се пријават во Агенцијата за вработување Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост...

МТСП: Стечајците кои ги исполнуваат условите од новиот закон да се...

Министерството за труд и социјална политика ги повикува стечајните работници кои ги исполнуваат условите од новиот Закон за стечајци во рок од 30 дена...

Заев: 1.100 стечајци ќе можат да добијат надоместок од 9.242 денари

Премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, на заедничка прес-конференција, го претставија новиот предлог на Законот за материјално обезбедување...

Месечен надоместок за уште 1.000 стечајци до пензионирањето

Собранието денеска на предлог на Министерството за труд и социјална политика ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за материјално обезбедување на невработените...

Нови илјада стечајци ќе добиват финансиска помош од државата

Владата на денешната седница одлучи уште илјада стечајци да добиват финансиска помош од државата до нивното пензионирање. - Владата го усвои предлог-законот за материјално обезбедување на...

Материјално обезбедени уште 1.600 стечајци

Уште 1.600 стечајци ќе добијат материјално обезбедување со најновите законски измени што поминаа вчера на владина седница. Како што соопшти денеска портпаролот на Владата Миле...