Ознака: стефан јанев

Јанев: Ниту еден бугарски војник нема да учествува во конфликтот во...

Ниту еден бугарски војник нема да учествува во конфликт или операција на територијата на Украина или на друга земја без овие одлуки да бидат...

Првиот човек на бугарската одбрана не гледа потреба од распоредување НАТО-трупи...

Бугарија Министерот за одбрана на Бугарија, Стефан Јанев, вели дека нема потреба да се распоредуваат војници на НАТО во неговата земја како одговор на трупањето...

Бугарија нема да отстапи од нејзината политика кон Македонија

Политиката на Бугарија кон Македонија останува непроменета, како што истакна привремениот бугарски премиер Стефан Јанев во интервјуто за „БНТ“. Тој напомена дека Бугарија го...

Јанев: Дијалогот помеѓу Македонија и Бугарија ќе добие ново значење по...

Владата во Софија има намера да го продолжи курсот што досега го водеше во однос на Македонија, односно да го заштити бугарскиот национален интерес...

Стефан Јанев на чело на привремената бугарска влада

Бугарскиот претседател, Румен Радев, го назначи актуелниот привремен премиер, Стефан Јанев, да ја предводи новата привремена влада. Вчера Радев ги распиша предвремените парламентарни избори што...

Јанев: Бугарија не одбила 20.000 вакцини

Бугарското Министерство за здравство во моментов разработува план како да се реагира на евентуален нов бран од Ковид-19, изјави привремениот премиер Стефан Јанев во...

Проблемот помеѓу Македонија и Бугарија е билатерален и така треба да...

Проблемот меѓу двете земји е билатерален и дека така треба да се реши, повтори премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со бугарскиот колега...

Јанев: Бугарија не може да направи компромис со својата позиција за...

Привремениот премиер на Бугарија, Стефан Јанев, во интервју за БНТ изјави дека Македонија нема да добие одобрение за почеток на преговорите за членство во...

Телефонски разговор меѓу Заев и Јанев – Дијалогот носи решенија

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со новиот бугарски премиер Стефан Јанев. Како што информираат од владината прес-служба. Заев на соговорникот му го честитал...

Привремениот премиер на Бугарија сака да ја врати довербата во државните...

Новиот привремен премиер на Бугарија, Стефан Јанев, денеска изјави дека приоритет на неговата влада ќе биде да обезбеди почитување на законот и да ја...