Ознака: стево пендаровски

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре во 12 часот, мандатот за состав на Владата ќе му го довери на Зоран Заев, претседател на СДСМ и пратеник...

Пендаровски ќе го додели мандатот за нова Влада до петок 

Претседателот на државата, Стево Пендаровски до петок на полноќ ќе го додели мандатот за составување на Влада. Пендаровски за ова прашање се консултирал со...

Делегација од Кабинетот на Пендаровски оддаде почит на 10 армиски резервисти...

Делегација од Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски, по повод 19-годишнината од загинувањето на 10 армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положи цвеќе пред спомен-плочата...

Обвинителство не беше една личност – поранешни вработени во СЈО бараат...

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не го сочинувало само една...

Пендаровски: Сите имаме обврска да се сеќаваме на геноцидот врз Ромите...

Претседателот Стево Пендаровски, преку видео порака се обрати на виртуелната комеморативна церемонија, што по повод 2-ри август, Европскиот ден за сеќавање на холокаустот врз...

Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските начела и слободниот живот...

Пендаровски одржа состанок за миграцијата во услови на пандемија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими претставниците на канцеларијата на Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во Скопје и националниот координатор за спречување насилен екстремизам...

Пендаровски во посета на баталјонот за воено-медицинска поддршка

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска ги посети припадниците на баталјонот за воено-медицинска поддршка, во рамки на Воено-медицинскиот центар. По прогласување...

Пендаровски: Секој 26 јули се сеќаваме на земјотресот што однесе над...

Солидарноста и заедништвото ни се потребни за да ја надминеме секоја тешкотија со која како општество ќе се соочиме, напиша утрово на својот Фејсбук...

Пендаровски за Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон...

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница кога повеќе од 8.000 луѓе,...