12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 6:41

Ознака: Стево Пендаровскии

Александар Вучиќ: Северна Македонија ѝ се додворува на Германија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вели дека Северна Македонија направила сè за да ѝ се додвори на Германија како најмоќна сила во Европската Унија,...

Пендаровски: Треба да бидеме упорни во нашата заложба за почиста животна...

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“, денеска прими ученици од осум средни училишта од разни градови...

Заев и Пендаровски ја остварија првата средба по инагуацијата на претседателот

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев денес попладне ја остварија првата средба во претседателската вила на Водно, откако петтиот претседател стапи на функција.  Премиерот...

Граѓанско помирување – што значи и како да се спроведе

Според аналитичарите, помирувањето е реален белег на современите општества, но поделеноста на македонското битие лежи, пред сѐ, во непостоењето национален консензус за суштествените прашања Новиот...

Пендаровски: Време е да ги залечиме отворените рани

ИНАУГУРИРАН ПЕТТИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА Иако во своето обраќање од собраниската говорница новиот шеф на државата, Пендаровски, изјави дека ќе ѝ подаде рака на опозицијата,...

Пендаровски: Само еден е патот кон прогрес и води преку ЕУ...

- Имаме неповторлива можност како генерација да оставиме трајно наследство зад нас. Обезбедена и сигурна држава, партнер на демократскиот свет, рамноправен дел од најзначајните...

Пендаровски: Поделбите не смеат да продолжат

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски по обраќањето пред граѓаните на Берово продолжи со митинг и во Делчево. Пред граѓаните Пендаровски зборуваше за отворените проблеми...

Лидерската средба на Заев и Мицкоски утревечер во Владата

Премиерот и лидер на СДСМ денеска информираше дека утре во 20 часот во Владата на Република Северна Македонија ќе оствари средба со претседтелот на...

Пендаровски: Најважно е Македонија да победи

СДСМ вчера на конгрес го потврди изборот на Стево Пендаровски за претседателски кандидат. Од 783 присутни делегати, 712 едногласно, без против и воздржани, гласаа...