1.4 C
Skopje
16.12.2019 - 1:46

Ознака: статуа

Ибрахимовиќ ќе добие статуа од 3 метри и 500 килограми во...

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (38), во родниот Малме ќе добие статуа висока 3 метри и тешка речиси 500 килограми. Статуата ќе биде поставена...

Египет се обидува да запре продажба на глава од статуа на...

Египетските власти се обидуваат да запрат продажба на статуа од  фараонот Тутанкамон, која ќе се одржи во аукциската куќа „Кристи“ во Лондон следниот месец....

Статуа за навивачот кој иако беше слеп имаше сезонски билет

Шпанскиот клуб Валенсија му оддаде совршена почит на својот навивач, Висенте Апарисио, кој иако беше слеп го обновуваше сезонскиот билет, поставувајќи негова статуа на...

Грција бара ослободување на нејзините статуи од „мрачниот затвор“

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос побара од Велика Британија да ги „ослободи и врати“ мермерните статуи од Акропол од нивниот „мрачен затвор“. Станува збор за...

Споменик на Марадона подигнат во Буенос Аирес

Eден ден по роденденот на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона, односно вчера, во Буенос Аирес беше откриена негова статуа висока 2,8 метри. Марадона завчера...

Индија ја доби најголемата статуа во светот (видео)

Статуа на индискиот херој за независност, Сардар Валабхаи Пател, која е двојно поголема од Кипот на слободата во Њујорк, денеска ќе биде претставена, а...

Златна скулптура на турскиот претседател Ердоган поставена во германскиот град Висбаден

Златна скулптура со височина од четири метри на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е поставена во германскиот град Висбаден. Споменикот предизвика гнев кај локалните...

Велика Британија и врати на Индија украдена статуа на Буда од...

Полицијата во Лондон денеска и ја врати на Индија статуата на Буда од 12-тиот век, откако беше украдена пред 57 години. Полицијата ја предаде статуата...

Најголемата статуа можеби ќе никне во Мумбај

За реализација на овој проект се одобрени над 500 милиони долари Плановите во Индија, односно во Мумбај да се изгради најголемата статуа во светот во...

Дали статуата „Воин на коњ“ требаше да се демонтира и треба...

За народот таа статуа беше украс во ентериерот на аеродромот и нема никаква врска со Александар Македонски, тоа е статуа воин на коњ. Такви...