Ознака: старт

Мојот старт за Осми март

Во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Од дневникот на Васко Пикаско и Зорка Сештозборка“ на познатиот македонски писател за деца Киро Донев. И ова дело...

„Нов СТАРТ“ не е совршен, но светските сили треба да го...

Веста дека рускиот претседател Владимир Путин потпишал петгодишно продолжување на договорот „Нов СТАРТ“ за контрола на нуклеарното вооружување треба да се смета за позитивна....

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во телефонски разговор се согласија...

Бајден бара продолжување на договорот за контрола на нуклеарно оружје со...

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија, потврди Белата куќа. „На претседателот...

Путин: Неизбежна е глобална трка во вооружување ако не се продолжи...

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека е неизбежна глобална трка во вооружување ако САД и Русија не се согласат за продолжување на договорот за...

Феминизмот во Југославија го ширеле „Базар“ и „Старт“

Унгарската научничка Софија Лоранд напиша книга за феминизмот во Југославија и за неговата појава во 1980-тите и 1990-тите години, со наслов „Феминистичкиот предизвик во...

Најлош старт на Барса од 2008 година

Шпанскиот фудбалски првак Барселона освои само еден бод на гости против Осасуна (2-2) и, по трите кола во Ла лига, има само четири бода,...

Поместениот старт на „Ролер трка 2019“ направи хаос во сообраќајот

Поместениот старт на најавената „Ролер трка 2019“, наместо во 11 часот за еден час подоцна, предизвика сообраќаен метеж на сите околни сообраќајници близу булеварот...

Договорен и стартот за употреба на Северна

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера го презакажа терминот за распишувањето на претседателските избори од 17.30 во 18 часот. Во исто време во грчкиот...

Сто евра аванс за успешен старт

Родители реагираат на тоа што некои училишта немаат можност да набават барем тоалетна хартија, влажни марамчиња и сапун за одржување лична хигиена Новата учебна година...