Ознака: стара чаршија

Короната ѝ стави катанец на Старата битолска чаршија

Иако последиците од пандемијата тешко ги погодиja сите граѓани во државата, сепак коронавирусот најтешко ги погоди дуќанџиите од Старата битолска чаршија. По неколку месеци,...

Скопскиот жолт сахтијан како жолтото злато

Кожарскиот еснаф бил еден од најсилните во Скопје, а постоеле и големи табакани за производство на кожа. Освен на реката Вардар, табакани имало и...

Мајстор Мирко – легенда на Старата чаршија

Името на мајстор Мирко е поврзано и со отворањето на сефовите на Народната банка во Скопје по земјотресот. Сефовите биле заглавени, а нивните шифри...

Деведесет и седум дуќани во Старата скопска чаршија ќе добијат нови...

Со финансиска поддршка од 11,4 милиони денари од Министерство за економија и општина Чаир до крајот на годината ќе бидат обновени 97 излози во...

Делата на уметниците изложени во срцето на Старата чаршија

Со исклучителна изложба на создадените дела на десетте ликовни уметници од Македонија и од неколку земји од светот во хотелот „Арка“ се затвори 14-та...

„Скапоцените камења“ на скопската Чаршија стануваат видливи преку мобилна апликација

Почнувајќи од денеска, посетителите на стариот дел од Скопје – Чаршијата, ќе имаат можност да ја доживеат на целосно нов начин. На нивно располагање...

Албанскиот претседател Мета се прошета низ Старата скопска чаршија

Албанскиот претседател Илир Мета денеска престојува во посета на Македонија, по повод Денот на албанската азбука. Мета, во придружба на претседателот на македонското Собрание Талат...