17.8 C
Skopje
28.9.2021 - 23:59

Ознака: станови

Становите на поранешна ЈНА ќе можат да се откупуваат

Со донесувањето на Законот за продажба на станови од поранешниот фонд на ЈНА и оформувањето на Комисијата во Министерството за транспорт и врски, исполнети...

Цените на становите во Скопје се очекува да продолжат да растат

Трендот на пораст на цените на становите во главниот град продолжува. Како резултат на зголемената побарувачка на станови во корелација со намалената понуда, цените...

Србите сѐ повеќе купуваат станови на море

СРБИЈА Граѓаните на Србија сѐ повеќе се одлучуваат да купат некоја недвижност во приморските места во регионот отколку секоја година да изнајмуваат луксузни апартмани или...

На заслужните им даваат цели улици, себеси само станови

(Разговор на сон со татко ми Верољуб, ноќта откако Талат Џафери ги караше пратениците дека земаат дневници, а не доаѓаат на работа) Е, не ти...

Извршен претрес на станови во истрагата за „Плацови на Водно“

Скопското Јавно обвинителство информира дека денеска бил извршен претрес на неколку стана во Скопје. По барање на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и...

Расте бројот на станови под хипотека

Податоците од Регистарот на цени и закупнини уште покажуваат дека најмногу станови под хипотека има во Скопје, каде што од вкупно 321.430 стана, заложени...

Коронавирусот навлезе и во пазарот на недвижности

Во периодот април - јуни 2020 година, на целата територија на Република Македонија се продадени 681 новоизграден стан што е за 38 стана помалку...

Граѓаните повеќе се задолжуваат за купување станови отколку за автомобили

Вкупните депозити и кредитите продолжуваат да растат, покажуваат последните податоци на Народната банка. Вкупните депозити се зголемиле на месечна основа, што се должи на...

Бизнис – инфо

Над 12 отсто од становите во државата под хипотека Вкупно 132.527 од 1.084.534 запишани станови во нашата држава се ставени под хипотека. Тоа се 12,2...

Пазарот на недвижнини пред загревање

Високите цени на становите во Хрватска се последица на психолошкиот ефект кај дел од граѓаните што без размислување купуваат некоја недвижност Цените за недвижнини во...