Ознака: стадион

Реал ќе гради супермодерен стадион од титаниум

Реновирањето на „Сантијаго Бернабе“ ќе чини околу 600 милиони евра, треба да почне наскоро и да биде завршено за четири години, а процените се...

Тотенхем го отвори грандиозниот стадион од 1,17 милијарда евра

Новиот стадион е најголем клупски во Лондон и втор по големина во Премиер-лигата, по „Олд Трафорд“ на Манчестер јунајтед. Првиот официјален меч, првенствен, ќе...

Половина век од голот на Спасовски на „Маракана“ и од надигрувањето...

Пред точно 50 години Спасовски и Дојчиновски играа за селекцијата на поранешна СФРЈ во пријателски меч со Бразил, како први македонски фудбалери што настапиле...

Нов тренд – еколошки фудбал

Арсенал користи обновлива енергија од 2017 година, сега инсталира и систем за складирање енергија, 80 отсто од отпадоците по мечевите ги рециклира, а со...

На стадионот на европскиот првак ќе се добие шампионот на Ј....

Во Мадрид, на стадионот „Сантијаго Бернабе“, утревечер (20.30 часот) треба да се одигра реваншот во т.н. суперкласико или, како што го нарекоа некои, меч...

Реал ќе потроши 600 млн. долари за најдобриот стадион во светот

Работите на стадионот треба да започнат во април 2019 година и да траат три години Реал, вториот по вредност фудбалски клуб во светот (зад Манчестер...

Стадионот „Вембли“ ќе се продава за 685 милиони евра

Советот на ФА треба да гласа за продажбата на стадионот на американскиот милијардер Шахид Кан на 24 октомври Советот за Фудбалска асоцијација (ФА) на Англија...

Нов национален стадион доколку фудбалерите играат добро

Националниот стадион „Васил Левски“ во центарот на Софија им пречи на жителите на главниот град, а државата би изградила нов доколку фудбалерите имаат резултати...

Реал од новиот стадион очекува 150 милиони годишен приход

Плановите за нов стадион на Реал Мадрид беа презентирани од претседателот, Флорентино Перез, кој верува дека стадионот ќе донесе 150 милиони повеќе во приходите...

Поплавен новиот стадион на Тотенхем, предизвикана голема материјална штета

Новиот стадион на фудбалскиот клуб Тотенхем е поплавен и причинета е голема материјална штета поради што ќе биде одложено свеченото отворање предвидено за крајот...