2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 12:30

Ознака: став

Македонскиот роман и филмот

ФИЛМ+СТАВ Од „Дон Кихот“ до „Странецот“, од Сервантес до Ками, романот е белег на новиот век. Но, нашиот современ свет го обележува и филмот, и тој...

Преспанскиот договор е правно невалиден

Став на професорот Игор Јанев Три години по потпишувањето на Преспанскиот договор, оцената на дел од правните експерти е дека тој е правно невалиден и...

Ставот на експертите од СЗО непроменет: Ковид-19 започна од пазарот во...

Пазарот во кинескиот град Вухан е сè уште најверојатната почетна точка за пандемијата ковид-19, изјавија членовите на Светската здравствена организација. Претседателот на невладината организација „Алијанса...

Досегашниот став „не бранувај“, МАНУ го промени во „разбранувај“!

Во амбиент на наша институционална молчаливост спрема сите спорни (дури и очигледно лоши) политички рефлексии од склучените договори со соседите, оцените и ставовите на...

Кога немањето став е став

Поразителен е фактот кога човековиот живот ќе го сведат на бројка, на статистички податок, една безначајна бројка во бесконечниот низ бројки, со која можат...

Секогаш за се имам став и знам да го бранам!

Елизабета Бродиќ - Лола од ТВ-серијата „Другото име на љубовта“ Младата хрватска глумица Елизабета Бродиќ во моментот ја гледаме во телевизиската серија „Другото име на...

Рафаел заврши во „карантин“

По три години работа на изложбата во Рим, која е осигурена со неверојатни четири милијарди евра, Рафаел заврши во „карантин“ Големата ретроспектива на уште поголемиот...

Дали Вселенската патријаршија ќе го омекне ставот на СПЦ во врска...

Според пишувањата на српските медиуми, прашањето за МПЦ не било отворено на првата средба на делегациите меѓу Вселенската патријаршија и СПЦ што се одржа...

СПЦ со непроменет став за Косово

Ставот на Српската православна црква за Косово ќе биде формулиран и објавен како посебен акт на Светиот архијерејски собор, а црковниот врв во овој...

Харадинај: Официјална Тирана да го почитува ставот за Косово од 17...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, гостувајќи во емисијата „Темпора“ на тиранската телевизија Ора њуз, побара од официјална Тирана да го задржи својот ставот за Косово...