20.8 C
Skopje
23.6.2021 - 2:16

Ознака: ссср

Горбачов: Перестројката беше неопходна

Првиот и последен претседател на Советскиот сојуз, Михаил Горбачов, изјави дека најважната работа во неговиот живот била перестројката и се што е поврзано со...

Дали ЦИА ја напиша најголемата химна на Студената војна?

Моќната балада на групата „Скорпионс“ беше звукот на падот на Железната завеса, но еден нов подкаст открива дека се работи за пропаганда Автор: Стив Чик Гардијан Со...

Педесет години од мечот на векот помеѓу СССР и Остатокот од...

Во тимот на СССР имало пет светски прваци, и тоа Ботвиник, Смислов, Таљ, Петросјан и Спаски, а кај противникот играа Американецот Фишер, Данецот Ларсен......

Среќен понеделник за Понеделник

Тој беше стрелец на победоносниот гол за СССР во финалето на првото Европско првенство, одржано во 1960 година во Париз, на мечот со СФР...

Состојбата во земјите од поранешниот СССР претставена во „Постсоветски меридијани“ на...

Преглед и анализа на актуелната општествено политичката, економска и меѓународно-безбедносна состојба во сите поранешни советски републики од нивното отцепување од некогашниот СССР до денес,...

Чудото на Михаил Горбачов во „Пица хат“ на Денот на благодарноста

Во 1997 година на поранешниот советски лидер му требаа пари, а на „Пица хат“ портпарол. Така се роди големата соработка Форин полиси Автор: Пол Масгрејв Опасно е...

Одземено домаќинството на Филипини, прво злато за репрезентацијата на СССР

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (3) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

И САД и СССР го блокираа семакедонското обединување

Во рамките на новинарското истражување на „Нова Македонија“ во врска со македонското прашање и Македонија од поновата историја, дојдовме до повеќе ексклузивни доверливи извештаи...

Литвански суд осуди Руси за воени злосторства за време на СССР

Суд во Литванија го прогласи поранешниот советски министер за одбрана Дмитриј Јазов за виновен за воени злосторства поради смртоносната операција насочена кон спречување на...

Неолибералната револуција

Научно истражување што го оправда гневот на државите во развој наспроти глобализациските елити (3) Во првата фаза од неолибералната револуција, англоамериканската двојка Реган - Тачер...