Ознака: сснм

Пендаровски поддржува напаѓачите на новинари да се гонат по службена должност

Претседателот Стево Пендаровски дава поддршка за измени во Кривичниот законик со кои ќе се овозможи нападите врз новинарите и медиумските работници да се третираат...

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските...

Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на коронавирус пандемијата. - Денеска до ССНМ...

ССНМ апелира да се заштитат новинарите и медиумските работници за време...

Со оглед на комплицираната ситуација поради коронавирусот, како и строгите протоколи кои ќе се применуваат на денот на гласањето, Самостојниот синдикат на новинари и...

ССНМ: Онлајн заканите кон новинари стануваат сѐ почести, институциите да реагираат

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува онлајн нападите и заканите на социјалните мрежи врз новинарот од ТВ24, Мишко Иванов, кои...

Oздравени се 48 пациенти, а потврдени 28 нови случаи на ковид-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови....

ССНМ: Новинарите што ги следат изборите да не бидат попречувани во...

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) во текот на изборниот ден на бесплатниот телефон за помош при напад на новинари (0800 11...

ССНМ: Лошите практики во македонското новинарство и натаму продолжуваат

Разгледувајќи ги сите аспекти во врска со прекинувањето на работниот ангажман на Ивор Мицковски во телевизија „Телма“, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници...

Промовирана бесплатна телефонска линија за помош на новинари

Мисијата на ОБСЕ во Скопје во партнерство со Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска на прес-конференција ја промовираше бесплатната телефонска линија...

Избрано ново раководство на ССНМ

На денешното изборно Собрание на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) беше избрано ново раководство и вршител на должноста претседател. За в.д....

Медиумите сметаат дека измените во Изборниот законик ја загрозуваат нивната работа

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) се противат на...