12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 11:46

Ознака: ССК

ССК се оградува од изјавата на Филипче за вакцинацијата на приватниот...

Вчерашната изјава на министерот за здравство Венко Филипче дека Сојузот барал да се воведе задолжителна вакцинација и за вработените во приватниот сектор е целосно...

ССК: Новите рестриктивни мерки за угостителите се селективни и непрецизни

Туристичко-угостителската комора на Македонија истакнува дека новите рестриктивни мерки кои ги усвои Владата се селективни и непрецизни поради што се доведува во прашање ефектот...

Групацијата на игротеки: Родендените ќе можат да се слават во безбеден...

Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија го поздрави носењето на протоколите...

Бектеши: Интензивно работиме на подготовка на антикризни мерки за најпогодените сектори

Министерот за економија Крешник Бектеши имаше официјална работна средба со претседателката на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска. На средбата беа присутни и...

Заев: Следува намалување до 75 отсто на парафискалните давачки до 2024...

Премиерот на средба со ССК Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со министрите задолжени за економските ресори Фатмир Битиќи – заменик на премиерот задолжен за...

ССК: За дел од угостителите уште нема протоколи, Комисијата итно да...

Туристичко угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија, одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која угостителите повторно, ја искажаа неопходноста...

Туристичко угостителската комора со кампања за поддршка на угостителството

Туристичко угостителската комора при ССК го претстави сетот на мерки за реализација на кампања која се очекува да даде сериозна поддршка за секторот, да...

Со либерализација на поштенската индустрија до поквалитетни услуги

Во време во кое онлајн-трговијата сериозно се зголемува, поштенските оператори како крајна алатка на тој синџир треба да бидат посилни со квалитетна услуга, сметаат...

Продолжува трендот на тивок премин на компаниите во сивата зона

Оние што избегнуваат плаќање даночни обврски, освен што ги оштетуваат државата и граѓаните, ги дестимулираат сите што сакаат да работат почитувајќи ги законите, реагира...

Повисоките трошоци ќе ги поскапат становите

Повисоки цени на становите во наредниот период поради постојаниот раст на трошоците за градежни материјали и за вработените, очекува Градежната комора при Сојузот на...