38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 17:40

Ознака: срце

Подготовки за четврта трансплатација на срце во земјава

Во тек се подготовките за четврта трансплатација на срце, објави министерот за здравство Венко Филипче. - Започнуваме подготовки за четврта трансплатација на срце. Тимот спремен...

Филипче вети вработување за семејството на Верица

Министерот за здравство Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска остварил средба со семејството на Верица, младата девојка која трагично го загуби животот,...

Француска компанија разви вештачко срце

Срцевите заболувања се најголемата причина за смртност во светот, а секој петти човек во развиените земји барем еднаш се соочува со срцеви проблеми. Затоа...

Во Лондон луѓе цртаат 150.000 срца за починатите од коронавирус

Активисти започнаа да цртаат речиси 150.000 срца кон ѕидот спроти британскиот парламент во спомен на починатите од Ковид-19, за да им помогнат на семејствата...

Новогодишни јанѕи: идентитет со куршум во срцето (1)

Записи во несоница Еве сме, со Господова волја, драг читателу, на крајот и од оваа година, колку и да ја тркалаше неа кај нас и...

Повторно ќе го живеам животот со полни гради

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава на кого му...

На Клиниката за кардиохирургија направена првата трансплантација на срце од починат...

На државната Клиника за кардиохирургија синоќа беше изведена првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Од Министерството за здравство информираат дека оперативниот...

Срцето на терен, но само кога е здраво

Срцето е најважен фактор за секој спортист да извојува победа и спортска слава, но не само спортски мотивирано срце туку и физички здраво срце,...

Неофашизам во срцето на Балканот

И годинава следбениците на антифашистичката борба беа пречекани со усташки и нацистички симболи, кои беа испишани на камените ѕидови на партизанските гробишта на градот...

Недостиг од лекови за срце и за притисок

Граѓаните изминативе два месеца се соочени со недостиг од одредени лекови, меѓу кои и оние за зголемен крвен притисок и срцеви заболувања. И покрај...