Ознака: срцев удар

Почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ

На 66-годишна возраст, почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, јавуваат хрватските медиуми. Нему му се слошило доцна синоќа и со Брза помош бил превезен во...

Зголемена стапката на смртност од срцев удар во Италија

Стапката на смртност од срцев удар во Италија е тројно зголемена од 4,1 на 13,7 проценти во однос на истиот период од лани, како...

Берни Сандерс имал срцев удар

Потенцијалниот претседателски кандидат на демократите 78 - годишниот Берни Сандерс претрпел срцев удар, потврди неговиот тим. Долгогодишниот сенатор од Вермонт имал блокада на артеријата...

Tри месеци по смртта на фудбалерот Сала, почина неговиот татко

Хорасио Сала, таткото на фудбалерот Емилијано Сала кој загина во авионска несреќа, почина три месеци по смртта на неговиот син. 58-годишниот Орасио починал од...

Попладневниот одмор влијае на намалување на крвниот притисок

Спиењето попладне е поврзано со намалување на крвниот притисок и намалување на ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести, покажуваат податоците презентирани на годишната...

Истражување: Богатите имаат поголеми шанси да преживеат срцев удар

Во случај на срцев удар секоја секунда е важна, што значи дека доцнењето на возилата на итна помош може да биде фатално. Подолгото чекање на...

Советникот на Трамп претрпе срцев удар

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека неговиот главен економски советник Лари Кудлоу претрпел срцев удар. Кудлоу директор на Националниот економски совет во Белата куќа...

Монт Еверест фатален за гевгеличанецот Петков

Ѓорги Петков, 63-годишниот доктор-инфектолог, починал од срцев удар на Хималаите во обидот да го искачи највисокиот врв на светот Македонскиот планинар Ѓорѓи Петков, 63-годишниот доктор-инфектолог...