Ознака: среќа

Луѓето што поседуваат кучиња биле помалку депресивни за време на пандемијата

Една нова студија сугерира дека поседувањето куче ублажило некои од негативните психолошки влијанија на пандемијата на ковид-19. Истражувачите од Сент Луис откриле дека оние...

Повторно откривање на потрагата по среќа

Во држава на изгубени надежи осудени сме на неуспех во потрагата по среќата. Дали? Потрагата по среќата во Mакедонија нѐ наведува да ја гледаме...

Психолог тврди дека сладоледот е храна на среќата

Психологот и стручњак за храна Грег Такер вели дека сладоледот е смирувачка намирница, која многумина ја поврзуваат со радосните спомени од детството. Поради тоа,...

За среќа не се потребни пари

Чувството на задоволство не доаѓа веднаш, туку со текот на времето, така што на крајот од еден исполнет ден сме посреќни отколку кога ќе...

Среќата се бара во (не)заборавот

Со ризик да се зачекори во зоната на метафорите, во 2020 година, Македонија и како држава, и како општество, и како нација беше (е)...

Јапонски милијардер раздава милиони на Твитер во потрага по среќа

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава најави дека ќе даде по девет илјади долари на илјада луѓе (вкупно девет милиони долари) што го следат на социјалната...

Најскромната кралица владее со најсреќната земја на светот

Кралицата на Бутан, Џетсун Пема (28), најмладата кралица на светот, ги воодушевува жителите на оваа мала држава со својата убавина и скромност. Младата кралица,...

Дали среќата или тагата креира подобра уметност?

Неколкумина домашни уметници ги споделуваат своето мислење и искуство дали навистина чувството на задоволство ја убива потребата на еден уметник да создава добра уметност...

Финците најсреќни во светот, Македонците на 84 место

Финска е најсреќната земја во светот, се наведува во овогодинешниот глобален извештај на ОН за среќа, спроведен во 156 држави. Граѓаните на Северна Македонија...

Предел за фабулозни талкања и брилијантни авантури

#РаскажиНиЗаМакедонија КУРАТИЦА Спокојот на Македонија живее во селата. Во освежително опкружување, со живописен амбиент. Заробен меѓу прекрасни сцени на природата, бистар воздух, гостопримливи луѓе и моќна...