25 C
Skopje
18.10.2019 - 15:59

Ознака: средства

Итала: Средствата од ЕУ да не завршуваат во џебовите на измамниците

Предизвиците и можностите за спречување измама и злоупотреби на средствата на Европската Унија се на врвот на агендата на годинашната конференција на земјите-кандидати и...

Австриската војска веќе не е способна да ги штити граѓаните

Министерот за одбрана на Австрија, Томас Штарлингер, предупреди дека војската повеќе не е во состојба да ги штити граѓаните. Ова следува шест недели откако...

Иванов сака да знае со колку средства ќе располага по мандатот

Кабинетот на претседателот во заминување, Ѓорге Иванов и Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) оставриле комуникација за тоа колкав буџет му следува по...

ЕК одвои 500 милиони евра за одбранбени проекти на ЕУ

ЕУ објави дека ќе финансира до 500 милиони евра во проекти поврзани со одбраната, како што е создавањето на „Евродрон“. Европската комисија соопшти дека 100...

Тевдовски: Ќе се опремуваат училишта, студентски домови, факултети, а не кабинети...

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес-конференција во Министерството за финансии појасни дека средствата во Предлог-буџетот предвидени за набавка на мебел не се...

Обезбедени 98 милиони денари во борбата против аерозагадувањето

Владата на Република Македонија на денешната 103-та седница донесе одлука со која обезбедува првични 98 милиони денари во борбата против аерозагадувањето, кое станува стратешки...

Сугарески: Средствата за гасоводот што нема да се искористат, ќе се...

Средствата планирани за изградба на гасоводот што нема да бидат искористени до крајот на годината, ќе се пренаменат за реализација на други проекти, најави...

МЗ обезбеди средства за исплата на надоместок за приватните специјализанти

Министерството за здравство соопшти дека со помош на Владата обезбедило буџетски средствата за исплата на приватните специјализанти запишани на конкурсот во јануари оваа година....

За референдумот ќе се потрошат близу 3 милиони евра

ДИК планира да потроши 169.770.000 денари за целосно спроведување на референдумот за договорот со Грција што треба да се одржи на 30 септември. Како...

„Арчелор митал“ ги повлекува средствата од Македонија и од уште пет...

Компанијата „Арчелор митал“ до Европската комисија(ЕК) поднела предлози за повлекување на средствата, со цел добивање конкурентна дозвола од ЕУ за купување на италијанската компанија...