-1.8 C
Skopje
18.1.2020 - 4:47

Ознака: Средоземно Море

Брод со мигранти една недела чека во Средоземното Море

Брод на шпанска хуманитарна група со 121 мигрант, кои веќе една недела се заробени во Средоземното Море во очекување на безбедно пристаниште каде ќе...

Спасени 123 мигранти во Средоземно Море

Шпанската хуманитарна група вчера соопшти дека спасила 123 мигранти од брод во Средоземно Море. Според нив, голем дел од игрантите покажувале знаци на претрпено...

Изумирањето на ајкулите е сигнал за уништување на Средоземното Море

Светската организација за заштита на природата (WWF) објави извештај во кој наведува дека повеќе од половина видови на ајкули во Средоземното Море се загрозени....

ЕУ се закани со сакнции за Турција поради ископувањата во Средоземното...

Европската Унија (ЕУ) се закани со сакнции за Турција доколку продолжи, како што велат, со нелегалното ископување на природен гас во близина на Кипар...

Руски „сухој“ неколку пати пресретнал американски авион над Средоземното Море

Руски „Сухој“ вчера најмалку три пати пресретнал американски авион „Посејдон П-8А“ над Средоземното Море, соопшти американската Шеста флота. Според Шестата флота „американскиот воен авион летал...

Се преврте брод со мигранти во Средоземното Море

Брод со десетици мигранти кои патувале кон Европа, се превртел во Средоземното Море кај Либија. Во тек е потрага по преживеани, соопшти Меѓународната организација...

„Нов остров“ од пластика формиран во Средоземното Море

Од Францускиот поморски институт откриле „нов остров“ формиран од пластика, со големина од десетици километри, што се наоѓа помеѓу францускиот остров Корзика и италијанскиот...

Морето на Сицилија исфрли кит полн со пластика

Угинат кит со желудник полн со пластика е пронајден на плажа на италијанскиот остров Сицилија, објавија од „Гринпис“. Седумгодишниот кит бил исфрлен од морето во...

Спасувачки брод со 33 мигранти моли за безбедно пристаниште

Приватен спасувачки брод со 33 мигранти со денови бара безбедно пристаниште на Средоземното Море и моли некој да ги прими. Екипажот на бродот „Си Воч...

Двојно зголемен бројот на мигранти во Шпанија

Бројот на мигранти кои од почетокот на годинава пристигнале во Шпанија преку Средоземното Море е двојно зголемен во споредба со истиот период лани, соопшти...