Ознака: Средоземно Море

Силен земјотрес во Средоземното Море, почувствуван во повеќе земји

Земјотрес со јачина од 5,8 степени е регистриран доцна синоќа во Средоземното Море, недалеку од грчкото крајбрежје, објави денес Медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот...

Брод во Египет ставен во карантин поради 12 заразени патници

Брод со над 150 туристи и членови на екипажот е ставен во карантин во Египет, а 12 патници се позитивни по тестот за коронавирус. Бродот...

„Невидливите бродоломи“ одземаа над 20 илјади животи во Средоземното Море

Со несреќата во близина на либискиот брег минатиот месец бројот мигранти кои ги загубија животите преминувајќи го Средоземното Море надмина 20 илјади, информира Меѓународната...

Русија испраќа два воени брода во Средоземното Mоре

Русија испраќа два воени брода опремени со крстаречки ракети „Калибaр“ во Средоземното Mоре крај сирискиот брег. Испраќањето на фрегатата доаѓа во време на растечка тензија...

Мицотакис: Границите на Грција се непроменливи

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека проблемите на Атина со Турција или која било друга земја автоматски стануваат проблем на Европската Унија и ја...

Брод со мигранти една недела чека во Средоземното Море

Брод на шпанска хуманитарна група со 121 мигрант, кои веќе една недела се заробени во Средоземното Море во очекување на безбедно пристаниште каде ќе...

Спасени 123 мигранти во Средоземно Море

Шпанската хуманитарна група вчера соопшти дека спасила 123 мигранти од брод во Средоземно Море. Според нив, голем дел од игрантите покажувале знаци на претрпено...

Изумирањето на ајкулите е сигнал за уништување на Средоземното Море

Светската организација за заштита на природата (WWF) објави извештај во кој наведува дека повеќе од половина видови на ајкули во Средоземното Море се загрозени....

ЕУ се закани со сакнции за Турција поради ископувањата во Средоземното...

Европската Унија (ЕУ) се закани со сакнции за Турција доколку продолжи, како што велат, со нелегалното ископување на природен гас во близина на Кипар...

Руски „сухој“ неколку пати пресретнал американски авион над Средоземното Море

Руски „Сухој“ вчера најмалку три пати пресретнал американски авион „Посејдон П-8А“ над Средоземното Море, соопшти американската Шеста флота. Според Шестата флота „американскиот воен авион летал...