-7.2 C
Skopje
17.1.2022 - 8:58

Ознака: средно училиште

Убиецот од Паркленд го призна масакрот – обвинителите ќе бараат смртна...

Николас Круз, кој е обвинет за масовното убиство во средното училиште во Паркленд, Флорида, во 2018 година, се изјасни за виновен за најголемиот масакр...

Уписите во средните училишта почнуваат на 14 јуни

Уписите во средно образование ќе се реализираат преку три пријавувања во текот на следниот месец, почнувајќи од 14 јуни. Учениците кои се упатени на...

Учениците од четврто до деветто и од средно ќе користат дигитални...

На вчерашната владина седница утврдена е содржината на предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование од кој...

Стипендии за средношколци преку проектот „Образованието е повеќе од просек 5.0“

НАША ДОЛЖНОСТ Е ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕМЕ КВАЛИТЕТИТЕ НА СЕКОЈ УЧЕНИК! Школата за дизајн и уметност „Џолев и уметностите“, во соработка со Институт за дизајн и...

На 22 јуни тестирање за упис во средните училишта каде се...

Јавните средни училишта во кои се пријавени поголем број на ученици со ист број на поени во конкурсот за запишување ученици во средно образование,...

МОН го објави конкурсот за уписи во средните училишта

Министерството за образование и наука го објави Конкусот за уписи на ученици во средните училишта во новата учебна 2020-2021 година. Со Конкурсот е утврдена можноста...

Спречен масакр во средно училиште во Србија

Горан Т. (46) од селото Доња Ливадица кај Велика Плана, Србија, влегол во Средното економско-угостителско училиште „Вук Караџиќ“ и отворил оган од автоматска пушка,...

Средното училиште „Михајло Пупин“ доби фотоволтаична централа

Средното стручно училиште „Михајло Пупин“ од Автокоманда за патрониот празник ја доби првата фотоволтаична централа. За реализација на овој проект учениците од „Михајло Пупин“...

Оружен напад во училиште во Колорадо ги отвори раните од „Колумбајн“

Сојузната држава Колорадо во САД повторно се соочува со оружен напад во училиште, откако ученик пукаше во група на луѓе во средното училиште „СТЕМ...

Средното училиште „Васил Антевски-Дрен“ вклучено во проект на „Еразмус+“

Нашиот нов проект има цел да ја користи обединувачката моќ на уметноста, на тој начин актуализирајќи ги заборавените културни вредности и обележја, со подигнување...