Ознака: средба

Ковачевски-Брнз: Македонија во НАТО и партнерствотo со САД се од исклучително...

Премиерот Димитар Ковачевски имаше средба во Владата со американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз, на која разговараа за ситуацијата во Украина при што...

Џафери и Османи Садриу нагласија за потреба од координација за сите...

На вториот ден од официјалната посета на Косово, претседателот на Собранието Талат Џафери оствари средба со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи Садриу, на...

Бесими-Ангелов: Македонија и Бугарија ја зголемуваат динамиката на заедничките проекти

Актуелните настани, енергетската криза и нивното влијание врз економиите на Македонија и Бугарија, како и можностите за меѓусебната соработка беа теми на средбата на...

Продолжува поддршката од ЕБОР за Македонија, во фокусот проекти од инфраструктурата...

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со заменик-претседателот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи и министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска во Лондон оствари средба со...

Ковачевски – Кривокапиќ: Македонија и Црна Гора фокусирани на заедничката европска...

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ денеска во Лондон остварија средба, на која ја потврдија силната посветеност на двете земји...

Украинската амбасадорка во земјава изрази благодарност за поддршката

Претседателот на Владата  Димитар Ковачевски денеска ја прими амбасадорката на Република Украина Наталија Задорожњук. Амбасадорката Задорожњук на средбата ја изрази благодарноста на Владата на Украина...

Чешка со поддршка за евроинтеграциите на Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со Јарослав Лудва, новоименуван амбасадор на Чешката Република во Македонија. На состанокот е пренесено дека Чешката Република го поддржува...

Хрватска со поддршка за европерспективите на Македонија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски се сретна со Нивес Тигањ, амбасадорка на Република Хрватска во нашата држава. На состанокот е изразена јасна и силна поддршка...

Брнабиќ-Петков: Важно е да видиме напредок на евроинтеграциите на нашите пријатели...

Теми на денешната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Белград на разговорите со претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ беа од економски...

Макрон по средбата со Зеленски: Верувам во можноста за изнаоѓање решение...

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за...