Ознака: Сребреница

Пендаровски за Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон...

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница кога повеќе од 8.000 луѓе,...

Дваесет и пет години од геноцидот во Сребреница

Во Сребреница денеска се одбележуваат 25 години од геноцидот врз Бошњаците. Комеморацијата на жртвите од геноцидот во Сребреница почна со интонирање на химната на Босна...

Во БиХ пронајдени посмртни останки на жртви од геноцидот во Сребреница

На подрачјето на Каменичко Брдо, општина Братунац, денеска била извршена ексхумација за време на која на површината на теренот биле пронајдени нецелосни посмртни останки...

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели, е поинаква земја која...

Путин: Ако Киев ја затвори границата, во Донбас може да се...

Затворањето на границата меѓу Украина и двете самопрогласени републики на истокот од Украина, без да се осигура заштитата на граѓаните на Донбас, може да...

Сребреница одбележува 24 години од геноцидот

Илјадници луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во Источна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од...

Флекенштајн и Фајон го осудуваат негирањето на геноцидот во Сребреница

Европратениците од редовите на Социјалдемократската група во Европскиот Парламент, Тања Фајон и Кнут Флекенштајн, преку писмени соопштенија ги осудија изјавите на претседателот на Република...

Џафери: Сребреница не смее да се заборави, за никогаш да не...

По повод одбележувањето на 11 Јули - Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари...