11.6 C
Skopje
21.10.2020 - 21:04

Ознака: срби

Половина Срби се за замрзнат конфликт на Косово

Граѓаните на Србија не се оптимисти кога е во прашање решавање на косовскиот проблем и не очекуваат дека српскиот претседател Александар Вучиќ ќе потпише...

Нови тензии пред изборите во српските општини

Дали Српска листа ќе учествува на изборите зависи од одлуката на српската влада во Белград Со распишување на избори за претседатели во четири општини на...

Замрзнат животот на Србите во замрзнат конфликт

Српската заедница на Косово е поделена на оние што живеат на северот, кои се „привилегирани“, и на оние што живеат јужно од Ибар, кои...

Опозицијата не сака да ја собори владата на Харадинај со помош...

Опозициските партии во косовскиот парламент ја одбија понудата на партијата на тамошните Срби, Српска листа, заеднички да ја урнат владата на премиерот Рамуш Харадинај. Според...

Двајца Срби протерани од Косово

Косовската полиција протера од земјата двајца српски државјани, под сомнеж дека влегле илегално на територијата на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Во полициското...

Вучиќ: Стравувам за иднината на Србите на Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на Твитер објави неколку реченици од синоќешното обраќање пред Советот за безбедност на ОН, заедно со неколку фотографии од...

Зошто се мразат Србите и Хрватите?!

Со говор на омраза многу полесно може да се профитира во политичка и економска смисла, беше еден од заклучоците на трибината што се одржа...

Нов протест на Србите во северно Косово

Жители од српска националност од северно Косово започнаа денеска во северна Митровица нов протест против таксата од 100 отсто што ја воведе Владата во...

Обровац: Заминаа Србите, а по нив и Хрватите

Жителите на Обровац стануваат заложници на партиските кланови, а за нивната судбина одлучуваат претседателите на партиските разграноци Обровац е еден од хрватските градови што се...

Повеќе од една петина од Србите сакаат да ја напуштат земјата

Над една петина од српските граѓани, односно 22 проценти, потенцијално сакаат да се иселат од земјата, покажаа резултатите од истражувањето на тема „Зошто луѓето...