Ознака: срби

Бугарите, Србите и Грците – неканети гости

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (7) Пишува проф. д-р Михајло Миновски Да видиме што вели и што пишува Крсте Петков Мисирков во декември...

Размената на територии неприфатлива и за Србите

КОСОВО За граѓаните на Србија косовското проблем и натаму е емотивно и болно прашање, кое е поврзано со зборот „предавство“, а признавањето на независноста е...

Изборите добри, но со застрашување на Србите

Шефицата на Изборната набљудувачка мисија на Европската Унија, Виола фон Крамон-Таубадел, оцени дека одржаните парламентарни избори на Косово „биле добро водени и транспарентни“, но...

Нападнати Срби додека ја гледале Црвена звезда

ХРВАТСКА Петнаесетина маскирани напаѓачи, вооружени со мачета, упаднале во кафулето „Бафет Петко“ во општината Бискупија, во близината на Книн, и ги тепале гостите што го...

Српските трговци почнаа со работа

Продавниците на северот на Косово, кои се во сопственост на Срби, повторно се отворени по дводневниот прекин на работата поради воведувањето на високите царини...

Србите затворени во „Челичен прстен“

Како контраодговор на затворените српски продавници, косовскиот претседател Хашим Тачи предложи одлука за припојување на албанските општини на југот на Србија Српските продавници на северот...

Срби излетале со возило од патот кај Штип, едно лице во...

Вчера напладне на патот Градско–Скопје, во близина на Штип, автомобил со српски национални ознаки, управуван од А.М.(45) од Република Србија, излетало од патот. Од МВР...

Шестмината Срби ослободени од Зубин Поток

Шестмина Срби, цивили, кои во Зубин Поток беа уапсени од страна на специјалните единици на Косовската полиција се ослободени, јавија косовските медиуми на српски...

Повлекувањето на специјалците нема да ги спласне тензиите на Косово?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека специјалните косовски сили НЈСО (поранешни РОСУ) започнале да се повлекуваат од северот на Косово, јавува „Б92“. Тој во...

Декларација за помирување меѓу Србите и Албанците

Потпретседателката на Партијата за слобода и правда и пратеничка во српското собрание Маринка Тепиќ најави дека нејзината партија ќе предложи декларација за помирување меѓу...