10.1 C
Skopje
17.2.2020 - 12:28

Ознака: срби

Уште еден крузер под карантин, на бродот има и Срби

Двајца српски државјани се наоѓаат на бродот „Ворлд дрим“, кој беше задржан во Хонгконг поради закана од коронавирусот, изјави српскиот министер за надворешни работи...

На пописот во 1942 година Албанците не им дозволувале на Македонците...

Во директива на Втората призренска лига од септември 1943 година експлицитно се наложува христијанското население да се уништува и протерува од своите огништа, а...

Уапсени двајца Срби и еден македонски државјанин поради убиство во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата бил до смрт претепан во Братислава. Тие се обвинети...

Србите во исчекување за министерскиот мандат

Победниците на предвремените избори на Косово, Самоопределување и Демократски сојуз, деновиве треба да излезат со конечен список за поделба на министерските места, но останува...

Србите ја напуштаат БСК

Повеќе од 71 припадник на безбедносните сили на Косово од српска националност ја напуштиле оваа единица од нејзиното основање во 2009 година. Но од...

Србите се плашат од доселување на мигрантите

Проблемот со мигрантите во БиХ доби и меѓуетнички карактер, а кај месното население се пренесе стравот од можно доселување на странците во местата каде...

Србите следат мода и во продавници за половна облека

Бутиците со половна облека се интересни за оние што сакаат да се облекуваат поинаку, затоа што има многу работи што не можат да се...

Бугарите, Србите и Грците – неканети гости

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (7) Пишува проф. д-р Михајло Миновски Да видиме што вели и што пишува Крсте Петков Мисирков во декември...

Размената на територии неприфатлива и за Србите

КОСОВО За граѓаните на Србија косовското проблем и натаму е емотивно и болно прашање, кое е поврзано со зборот „предавство“, а признавањето на независноста е...

Изборите добри, но со застрашување на Србите

Шефицата на Изборната набљудувачка мисија на Европската Унија, Виола фон Крамон-Таубадел, оцени дека одржаните парламентарни избори на Косово „биле добро водени и транспарентни“, но...