-4.2 C
Skopje
21.1.2020 - 10:57

Ознака: Србија

Хоџај: Ако нема црвени линии во преговорите со Србија, ќе ги...

Косовскиот вицепремиер, Енвер Хоџај изјави денеска дека црвени линии во дијалогот со Белград мора да има, а ако тие линии се избришат кон Србија,...

„Коха Диторе“: Србија не се откажува од поделбата на Косово

Прифаќањето на дебатата со Белград од страна на косовската страна за поделба на Косово или за размена на територии, во рамките на опциите за...

Љајиќ: Приштина да реши дали е во ЦЕФТА или не

Министерот за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Расим Љајиќ изјави дека не очекува реакција на надлежните за постапките на Приштина, поради што Белград...

Вулин: Компромисното решение за Косово е разграничување

Српскиот министерот за одбрана Александар Вулин изјави дека за Србија прифатливо компромисно решение за Косово е „разграничување и запирање на ширењето на Голема Албанија". Вулин,...

Дијалогот Белград – Приштина продолжува во септември

Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот помеѓу претседателот на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе продолжи на...

Брнабиќ и Дачиќ од 23 до 26 јули во посета на...

Српската премиерка Ана Брнабиќ ќе престојува во посета на САД од 23-26 јули, што ќе биде нејзина прва посета на таа земја како претседателка...

Кочијанчич: Дијалогот Белград – Приштина продолжува во септември

Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот помеѓу претседателот на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе продолжи на...

Повик до Македонците во Србија за упис во Посебниот избирачки список

Министерството за државна управа и локална самоуправа на Србија денеска преку соопштение ги повика припадниците на националните малцинства, меѓу кои и македонското, кои ги...

Вучиќ: Се надевам нема да има војна, туку решение на косовското...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по повод изјавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека во случај на поселба на Косово ќе избие нова војна, нагласи...

Србија бара итен состанок со Македонија и БиХ поради царините на...

Министерот за трговија, туризам и телекомуникации на Србија Расим Љајиќ денеска најави дека ќе побара итен состанок со ресорните министри на Македонија и БиХ...