Ознака: Србија

Тадиќ бара започнување на постапка за прислушувањето во Србија

Поранешниот српски претседател и лидер на Социјалдемократската странка (СДС), Борис Тадиќ, на прес-конференција по повод аферата „прислушување“ порача дека доколку обвинитилеството не покрене постапка...

Хрватска побарува една милијарда евра од старата девизна заштеда, Србија ќе...

Србија Гувернерката на Народната банка на Србија, Јоргованка Табаковиќ, најавите од Загреб ги смета за неоснован обид да извлече некаква финансиска корист во процесот на...

САД сметаат дека на Приштина ѝ треба нова влада

На Приштина ѝ треба нова влада што ќе ги укине царините кон Србија и БиХ, изјави американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски...

Србија со милионски загуби поради царините на Косово

За осум месеци Србија загубила 260 милиони евра поради царините што ги воведе Косово. Српскиот министер за трговија, Расим Љајиќ, изјави за „Новости“ дека за...

Патот на рускиот подарок до Србија останува тајна

Русија и достави на Србија 10 оклопни воени возила БРДМ-2 како дел од билатералната спогодба за засилување на српските воени сили, но останува нејасно...

Заедничко царинење меѓу Македонија и Србија, со едно застанување на Табановце

Со почетокот на август почнува и практичната примена на заедничкото царинење меѓу Македонија и Србија. Според надлежните, договорот е потпишан меѓу двете држави и тој...

Од утре поскапуваат патарините во Србија за 12 отсто

Патарините на српските автопати од утре ќе поскапат за 12 отсто, објави јавното претпријатие „Патишта на Србија“. Почнувајќи од утре во 7 часот на сила...

Советникот на Пацоли: Не е вистина дека ЦАР не го признава...

Советникот на косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли, Јелтир Зиберај, тврди дека не е точна изјавата на српскиот шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ,...

Дачиќ продолжува со мисијата против државноста на Косово

Централноафриканската Република е 14-та земја која го повлекла, суспендирала или прецизирала својот став дека не го признава Косово, изјави српскиот министер за надворешни работи,...

„Преекспонирано“ на Венинова доби поддршка од Филмскиот центар на Србија

Проектот „Преекспонирано“ е психолошка драма, која низ љубовен триаголник на брачна двојка и девојка на прагот на полнолетство ги истражува темите на осаменост и...