22 C
Skopje
18.9.2018 - 22:01

Ознака: Србија

Вучиќ до жителите на Бање: Не смеев да ги ризикувам вашите...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, по неуспешниот обид да стигне до селото Бање, откако косовската Влада му ја повлече дозволата за посета на тој...

Вучиќ: Не сме блиску до решение за Косово и не сум...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во својот говор во Косовска Митровица пред косовските Срби изјави дека Србија нема никакво предлог-решение во Брисел и дека е...

Вучиќ не отпатува за Бање, се враќа во Митровица

Српскиот претседател Александар Вучиќ се откажа од посетата на селото Бање во регионот на Дреница, откако косовската Влада му ја повлече дозволата за посета...

Вучиќ ќе „преместува“ планина кај Грделичка клисура

Пренесувањето на 300.000 кубни метри земја не го решава проблемот со свлечиштето кај Предејане, велат стручњаците во Србија Најновата идеја на претседателот на Србија, Александар...

Продолжува дијалогот Белград – Приштина, се очекуваат конкретни резултати

Во Брисел денеска треба да се одржи нова рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина, а портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, изјави дека...

Весели: Косово e единствено, суверенитетот на државата е неспорен

Претседателот на Собранието на Косово Кадри Весели објави денеска попладне, по последниот неуспешен обид за расправа за преговорите со Србија, дека првата следна собраниска...

Косовското Собрание никако да ја почне седницата за именување тим за...

Вонредната седница на косовското Собрание за избор на владиниот тим за преговори со Србија, на предлог од премиерот Рамуш Харадинај, првично закажана за вчера...

Нич: Размена на територија меѓу Србија и Косово е чекор кон...

Размената на територии меѓу Косово и Србија е реална опција ако истраат на тоа локалните лидери, а дозволат големите сили, но тоа на долги...

Путин во Белград во октомври или ноември

Рускиот амбасадор во Белград Александар Чепурин денеска изјави дека претседателот на Русија Владимир Путин ќе го посети Белград во октомври или во ноември. - Имаме...

Формиран нов опозициски сојуз за Србија

Десетина партии и движења од опозицијата во Белград во неделата потпишаа спогодба за основање нов политички блок, со назив Сојуз за Србија. Во него...