23.9 C
Skopje
19.6.2019 - 11:40

Ознака: Србија

Идентификувана третата жртва на автобуската несреќа кај Лесковац

Во Србија сѐ уште се води истрага за сообраќајната несреќа што се случи викендов кај Лесковац, а возачот на автобусот со струшки регистарски таблички...

Љајиќ: Досегашната штета на Србија од таксите на Косово изнесува 30...

Српскиот министер за трговија и телекомуникации Расим Љајиќ изјави дека српското стопанство поради увозните такси од 100 отсто од Косово досега има за 30...

Студот ја зема првата жртва во Србија

Студениот бран кој за зафати Србија ја однесе и првата жртва. Телото на 50-годишен починат маж е пронајдено во Сремска Митовица, објавија српските медиуми. Првичните...

Советот за безбедност се подготвува да расправа за косовската војска

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш доцна синоќа изрази загриженост по одлуката на Косово за формирање војска, повикувајќи ги „сите страни“ на...

Формирањето на косовската војска е политички маневар со кој се сокриваат...

Зголемените такси за српските производи и формирањето на косовската војска се сметаат за популарни потези меѓу Албанците на Косово, но познавачите на состојбите посочуваат...

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска...

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска...

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради...

Брнабиќ: Ова е тежок ден за мене

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека денешниов ден кога Собранието во Приштина гласаше за законите за трансформација на Косовските безбедносни сили во војска на...

Странските и домашните компании треба да бидат изедначени

Александар Влаховиќ, претседател на Сојузот на економисти на Србија Ако нема унапредување на економскиот амбиент, формирање јаки независни институции, мотивирање за развој на мали и...

Косово се оттрнува од заштитниците, наметнувајќи сопствени правила?

Значителната фрустрација во Приштина поради неисполнувањето на обврската на Европската унија (ЕУ) да им дозволи на Косовците да патуваат без визи во шенген-зоната, како...