16 C
Skopje
19.9.2018 - 9:35

Ознака: Србија

Тачи: На заканите од Србија ќе одговориме со пушки

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека на „заканите од Србија“ ќе биде одговорено со „пушки“. - На тие закани ќе одговориме исто како што...

Пацоли: Никогаш нема да разговараме за размена на територии со Србија

Шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли изјави дека Приштина никогаш нема да разговара со Белград за можна размена на територии. - Косово не (разговарало), ниту...

Дачиќ: Приштина без ментори би прифатила поделба на Косово

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Приштина би прифатила предлог за поделба на Косово ако со нив се разговара без...

Марко Ѓуриќ се враќа на Косово 12 дена по апсењето

Директорот на српската владина Канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој пред 12 дена беше приведен и депортиран од Косово, денеска ќе замине повторно за...

Србија и САД не се согласуваат за Косово, но дијалогот треба...

Претседателот и премиерката на Србија, Александар Вучиќ и Ана Брнабиќ денеска во Белград на одвоени средби го примија вршителот на должност заменик-помошникот државен секретар...

Србија со најголеми златни резерви во регионот, а САД во светот

Според последниот попис на Светскиот совет за злато, најголемите резерви на злато се наоѓаат во САД, кои со 8.133,5 тона убедливо се наоѓаат на...

Вучиќ го очекуваат „најважните разговори за Косово“

Од 10 до 20 април во Европа и во светот ќе ги водам „некои од најважните разговори за прашањето на Косово“, изјави денеска српскиот...

Вучиќ: Од 10 до 20 април ќе ги водам најважните разговори...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека од 10 до 20 април во Европа и светот ќе ги води, како што рече, некои од...

Русија ќе ги брани легитимните интереси на Србија

Русија е подготвена и во иднина на српските партнери да им дава поддршка во одбрана на легитимните национални интереси по прашањето за Косово, пред...

Во Србија почна сослушувањето на противниците на имунизација

Во Србија започна сослушувањето на јавните личности против кои беа поднесени кривични пријави од 270 родители заради предизвикување паника со своите објави против вакцинирањето...