Ознака: Србија

Во Србија годинава уапсени 1.200 дилери и запленети 5,8 тони дрога

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ, изјави дека од почетокот на годинава се запленети над 5,8 тони наркотици. Како што истакна...

Вучиќ бара да се формираат две нови министерства во Србија

Инсистирав мандатарот да разгледа две нови министерства - изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тоа се министерство за човекови права, родова еднаквост и социјален дијалог...

Ана Брнабиќ е новиот мандатар кој ќе ја состави Владата во...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека донел одлука Ана Брнабиќ да биде мандатар за состав на новата Влада на Србија. - Не можам да...

Србија одбележува 20 години од падот на Слободан Милошевиќ

Во Србија денеска се одбележува дваесетгодишнината од падот на режимот на Слободан Милошевиќ и протестите на стотици илјади граѓани со кои се означи крајот...

Загинаа двајцата пилоти од воениот авион што се урна во Србија

Српското Министерството за одбрана потврди дека загинале двајцата пилоти при уривањето на авионот „миг-21“, за време на воена вежба. Надлежните го посетија местото на трагедијата...

Загина српски пилот откако при воена вежба се урна авион „миг-21“

Загинал пилотот кој управувал со авионот на српската војска „миг-21“, кој денеска се урна на границата со БиХ, соопштија српските медиуми. Ова било потврдено...

Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во близина на Мали Зворник,...

Трамп: Запревме масовни убиства меѓу Косово и Србија

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп, меѓу другото, рекол дека тој може да биде избран за Нобеловата награда за мир....

Во последните 24 часа регистрирани 82 нови случаи во Србија

Во последните 24 часа се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус од 6.877 тестирани во Србија, а две лица починаа, објави Кризниот штаб. Во болниците...

Заразени 52 ученика во Србија по две недели од почетокот на...

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србија, вкупно 52 ученици и 20 вработени биле заразени со...