16 C
Skopje
22.9.2018 - 0:01

Ознака: Србија

Газивода – клучната сложувалка во српско-косовскиот спор

Околу хидроакумулацијата Газивода се испреплетуваат економските и националните интереси. Со водниот прилив, кој доаѓа главно од Србија, се задоволува половина од потрошувачката на струја...

Вучиќ: За Србија е најкорисно Србите и Албанците да постигнат договор

За Србија би било најкорисно доколку Србите и Албанците постигнат договор и доколку засекош ги решат своите проблеми, оцени српскиот претседател Александар Вучиќ во...

Вучиќ: Нема договор со Приштина без сеопфатен пакет за Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска нагласи дека не е можно Белград да прифати договор за Косово, без сеопфатен пакет за Србија. Како што јави дописникот...

Пацоли: И Албанија да се вклучи во дијалогот на Косово и...

Косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Беџет Пацоли на денешната средба со неговиот албански колега Дитмир Бушати побарал Албанија да се вклучи во...

Коцијанчиќ: Без исполнети критериуми Србија не може да влезе во ЕУ

Србија за пристапување во Европската унија(ЕУ) мора да ги исполни јасно дефинираните критериуми и да продолжи да работи на договор за нормализирање на односите...

Путин испраќа човек од доверба во Србија

Рускиот министер за вонредни ситуации Евгениј Зиничев во октомври ќе ја посети Србија, објави руската радио-телевизиска станица Спутник. Зиничев важи за човек од доверба...

Палмер: Сите земји од Западен Балкан ќе завршат во ЕУ

Политиката на САД кон Западен Балкан е фокусирана и посветена на помош на земјите од регионот во остварување на нивните цели за приклучување кон...

Албанија внимателно го следи дијалогот Косово-Србија и ветува помош

Албанија внимателно следи се што е во врска со дијалогот Белград-Приштина, рече денеска претседателот Илир Мета. Тој додаде дека официјалната Тирана е подготвена да му...

Царинските управи на Македонија и на Србија разговараа за развој на...

Можностите за поголем развој на воспоставената соработка и функционирањето на двете администрации беше целта на средбата на претставници на царинските управи на Македонија и...

За една недела во Србија починаа четири лица од западнонилска грозница

Во Србија во изминатите седум дена уште четири лица починнаа во треската на Западен Нил, објави Институтот за јавно здравје на Србија „Милан Јовановиќ...