Ознака: Србија

Српските граѓани можат да добијат ковид-пасош

Од денес граѓаните на Србија имаат пристап до т.н. ковид-пасош, односно дигитален зелен сертификат-потврда за вакцинација против коронавирусот и резултатите од разни тестови на...

Мојот восхит и почит за Србија

(Вакцини, срце, култура, пријателство) Се чудиш, драг читателу, од кај пак сега наеднаш тој мој восхит и почит за Србија. Не ти противречам. Сфаќаш дека...

Вакцината од „Торлак“ чека одобрување од Москва

Во следните 10 дена во српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ треба да пристигнат резултатите од валидацијата на првата пробна серија од...

Пораст на бројот на вакцинирани во Србија по ветувањето за награда...

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат дека кампањата за вакцинација...

Во Србија првпат по шест месеци помалку од 1.000 нови случаи...

Денес, првпат од ноември минатата година, во Србија се потврдени помалку од илјада новоинфицирани со коронавирус, објавија здравствените власти. Во последните 24 часа направени се...

Милановиќ: Зголемувањето на бројот на хрватски војници на Косово не претставува...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави денеска дека зголемувањето на бројот на хрватски војници во Косово и Метохија не претставува никаква провокација кон Србија. - Веќе...

Вучиќ: Хрватска сака да ја понижи Србија

Србија сака да има добри и коректни односи со сите во своето опкружување, а постапките и изјавите од Хрватска не се израз на почит...

Членките на ЕУ одобрија примена на нова методологија за проширување за...

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји соопшти дека земјите-членки на Европската унија дадоа зелено светло за примена на ревидираната методологија за проширување за Србија...

Србија – угостителските објекти може да примаат гости и во затворените...

Од утре угостителските објекти во Србија може да примаат гости и во затворените делови. Тие ќе работат до 22 часот, со 50 проценти капацитет...

Бисљими: Немаше разговори во Брисел, нема договор со Србија без признавање

Потпретседателот на косовската влада Бесник Бисљими поднесе извештај за минатонеделните состаноци во Брисел до парламентарната Комисија за надворешни работи. Тој најави дека дијалогот со Белград...