Ознака: Србија

Кабинетот на Тачи ја премолче изјавата на Колинда Грабар Китаровиќ за...

Кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи информира денеска за неговата средба во Њујорк, каде што се одржува Генералното собрание на Обединетите нации, со претседателката...

Баша: Рама и Вучиќ целосно се вклучени во планот за размена...

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, ги обвини албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ дека целосно се...

Дачиќ: Постигнувањето решение за косовското прашање за Србија е национален приоритет

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во Њујорк изјави дека национален приоритет на Србија е постигнувањето на политичко решение за косовското...

Вучиќ: Мојата политика во врска со Косово доживеа пораз

Српскиот претседател и лидер на Српската напредна странка (СНС) Александар Вучиќ на седница на Главниот одбор на СНС изјави дека неговата политика Србија доста...

Од карадиоваскуларни болести во Србија дневно умираат по 147 луѓе

Од болести на срцето и крвните садови во Србија секој ден умираат по 147 луѓе, а само лани крадиоваскулартните болести биле причина за смрт...

„Мајмунски сипаници“ во Европа- засилени мерки за надзор во Србија

Српските здравствени власти соопштија денеска дека засилиле мерки за надгледување на граничните премини по појавата на случаи заболени од т.н. „мајмунски сипаници“ (Monkeypox) во...

Секое четврто дете родено во вонбрачна заедница

Секое четврто дете во Србија е родено во вонбрачна заедница. Од 2000 година бројот на вонбрачно родените деца во Србија постојано расте и нивниот...

Курти: Авантурата на Тачи мора да се запре што поскоро

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ) Албин Курти ја нарече „лична авантура“ на косовскиот претседател Хашим Тачи неговата идеја за корекција на границата со...

„Коха Диторе“: Тачи ќе и ги врати на Србија териториите кои...

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека дел од северните територии, населени со мнозинско српско население, Косово ги добило од некогашниот висок функционер на Србија...

„Д Гамблерс“ од Србија и триото на Крис Греј на „Блуз...

Во тек е 22-от „Блуз и соул-фестивал“, во организација на Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, кој се одржува во пивницата „Стар град“ (Темов) во...