1.7 C
Skopje
18.1.2020 - 17:19

Ознака: СП

Скола сега е втор, но Шмит е „недостижен“ стрелец

Аргентинецот стигна до 611 поени на светските кошаркарски првенства, а води Бразилецот Оскар Шмит со 906 поени По второто коло во групите А, Б, Ц...

Австралија победи со многу рекорди

На 18-то по ред Светско првенство (СП) во кошарка за мажи, кое почна во саботата, првиот фаворит за златниот медал, Србија, ја декласира Ангола...

Доминација на Американците во Турција и во Шпанија

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (9) Во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18. Светско првенство (СП) во кошарка. Во пресрет...

Возбудливо финале во Индијанаполис

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (8) Кошаркарското Светско првенство (СП) во 2002 година се одржало во Индијанаполис (САД) и било последно на кое Југославија...

Блесок на Онил во Торонто и на Бодирога во Атина

Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во пресрет на овој голем спортски настан,...

Шпанија и Аргентина златни за САД и за Југославија

Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во пресрет на овој голем спортски настан,...

За враќање во елитата се потребни многу „двочекори“

За враќање на квалитетот на македонската кошарка се потребни многу „двочекори“, како што се намалување на странските, а зголемување на домашните играчи во македонското...

Прво злато за САД, политички игри во Чиле

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (2) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Ракометниот мундијал во Македонија најави нов ѕвезден бран

Според играта, борбеноста и талентот што ги прикажаа на СП за кадети во Скопје, многумина од младите ракометари влегоа во тефтерите на тренерите и...

Македонија тринаесета на кадетското СП

Македонските ракометни кадети го завршија Светското првенство што се одржува во Скопје како 13-ти. Денеска нашите ракометари ја совладаа Аргентина со 29-26 и им...