12.1 C
Skopje
13.11.2019 - 9:23

Ознака: СП

Доминација на Американците во Турција и во Шпанија

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (9) Во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18. Светско првенство (СП) во кошарка. Во пресрет...

Возбудливо финале во Индијанаполис

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (8) Кошаркарското Светско првенство (СП) во 2002 година се одржало во Индијанаполис (САД) и било последно на кое Југославија...

Блесок на Онил во Торонто и на Бодирога во Атина

Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во пресрет на овој голем спортски настан,...

Шпанија и Аргентина златни за САД и за Југославија

Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во пресрет на овој голем спортски настан,...

За враќање во елитата се потребни многу „двочекори“

За враќање на квалитетот на македонската кошарка се потребни многу „двочекори“, како што се намалување на странските, а зголемување на домашните играчи во македонското...

Прво злато за САД, политички игри во Чиле

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (2) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Ракометниот мундијал во Македонија најави нов ѕвезден бран

Според играта, борбеноста и талентот што ги прикажаа на СП за кадети во Скопје, многумина од младите ракометари влегоа во тефтерите на тренерите и...

Македонија тринаесета на кадетското СП

Македонските ракометни кадети го завршија Светското првенство што се одржува во Скопје како 13-ти. Денеска нашите ракометари ја совладаа Аргентина со 29-26 и им...

Македонија поразена од Португалија во осминафиналето на СП

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години претрпе пораз од Португалија во осминафиналето на Светското првенство (29-25). „Црвено-жолтите“ вечерва одиграа одличен натпревар и храбро се...

Шведска со најдобар напад, Хрватска со најцврста одбрана

Од синоќешниот исход на мечот Македонија - Јапонија ќе зависи противникот на избраниците на селекторот Данило Брестовац во утрешното осминафинале на СП во ракомет...